REKLAMA

Nowy Firefox z grą FPS - Mozilla stawia na gry

29.08.2012 14.38
Mozilla upatruje przyszłość w grach przeglądarkowych.
REKLAMA
REKLAMA

Ciesząca się dużą sympatią internautów Firefox doczekała się już swojej 15-tej j wersji. Po raz pierwszy w historii premiery nowej wersji przeglądarki, która jako pierwsza poważnie zagroziła Internet Explorerowi, towarzyszy premiera gry BananaBread.

Wczoraj Fundacja Mozilla udostępniła nową wersję Firefoxa dla systemów Windows, OS X, Linux oraz Android oraz zaktualizowaną wersję klienta pocztowego Thunderbird.

Jakie nowości czekają nas w desktopowej wersji? Programiści powinni się ucieszyć z m.in. nowego debbugera JavaScript pozwalający na lepszy wgląd w kod aplikacji. Możliwe jest teraz również jego użycie poprzez sieć lokalną, aby zdalnie poprawiać błędy aplikacji działających w Firefoxie dla systemu mobilnego od Google.

Od tej wersji przeglądarka również zaczęła wspierać kompresje tekstur, co pozwoli na tworzenie gier z maksymalnym wykorzystaniem pamięci wideo. Udoskonalenia jakie spotkały silniki JavaScript oraz WebGL mają sprawić, iż animacje będą znacznie płynniejsze. To właśnie za przyczyną tych usprawnień Mozilla udostępniła grę typu first person shooter – BananaBread, która została specjalnie zoptymializowana specjalnie dla przeglądarek obsługujących WebGL (czytaj nie dla Internet Explorera 😉 ). Gra wykorzystuje jedynie HTML5, JavaScript oraz rzeczony WebGL, dzięki czemu do jej działania nie są potrzebne żadne dodatkowe wtyczki.

Nowa wersja mobilnego Firefoxa została przystosowana również do tabletów, poprzez ulepszenie interfejsu użytkownika, dzięki czemu już teraz korzystanie z przeglądarki nie powinno sprawiać większych problemów. Według twórców powinno być również odczuwane znaczne przyspieszenie jej działania począwszy od uruchomienia, przez czas ładowania stron i ich przybliżania oraz oddalania, aż po wydajność aplikacji sieciowych.

Aby użytkownicy mobilnych wersji przeglądarki mogli sprawdzić jak dużo oferują zmiany wprowadzone w najnowszej odsłonie aplikacji Mozilla proponuje zagrać wieloosobową grę stworzoną w HTML5 – BrowserQuest, którą można wypróbować zarówno w desktopowej, jak i mobilnej wersji przeglądarki.

Wspomniany Thunderbird został wzbogacony o integrację czatu – sieci wspierane przez nowe wydanie to: Facebook, Gtalk, IRC, Twitter oraz każda sieć XMPP. Wprowadzono również funkcję Do Not Track oraz nowy wygląd interfejsu użytkownika mający na celu w jak największym stopniu upodobnić klienta pocztowego do przeglądarki Internetowej.

Nowo wprowadzone zmiany nie są według mojej oceny przełomowe, niemniej jednak na uwagę i odnotowanie zasługuje sposób ich promowania. Mozilla uznała, że warto pokazać swoje produkty nie tylko jako narzędzia do pracy, a także do rozrywki, jako takie, które są „fajne”. Muszę przyznać, że to ciekawa strategia, oby nie zakończyło się na tych dwóch grach pokazujących możliwości Firefoxa 15. Nowe usprawnienia dowodzą również, iż Mozilla upatruje dużą przyszłość w grach przeglądarkowych. Czas zweryfikuje, czy rynek je przyjmie z otwartymi ramionami, czy ten patent dobrze się sprawdził w produkcjach takich jak FarmVille, a że plany ekspansji na ten rynek są pokaźne informował już Kuba Kralka.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA