REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nokia Belle. Czy system operacyjny Nokii faktycznie skazany jest na porażkę?

10.08.2012
16:54
Nokia Belle. Czy system operacyjny Nokii faktycznie skazany jest na porażkę?
REKLAMA
REKLAMA

Przez lata dla wielu osób Nokia, była synonimem dobrego telefonu. Niestety przez złą politykę firmy, kilka spóźnionych lub słabo wypromowanych, czy to produktów czy usług obecna sytuacja fińskiego giganta na rynku jest kiepska.

Zastanawia mnie jednak, czy tylko sama Nokia jest sobie winna?

Czytając recenzję Belle wydaje mi się, że są pisane pod kątem poprzednich wersji systemu i osoby piszące artykuły nie skupiają się nad tym jaką drogę przeszedł system i jak się zmienił, lecz jaki to Symbian był, jest i będzie słaby i zacofany.

Nie próbuję nikogo przekonać, że Belle jest lepszy od iOS, czy najnowszej odsłony Androida. System Nokii jest od tych systemów nieporównywalnie słabszy nie mówiąc już o zapleczu jakimi dysponują dwa czołowe systemy w postaci AppStore lub Google Play, ale czy zawsze system Nokii bezie stał na przegranej pozycji.

Akurat dwóm osobom z mojej rodziny kończy się umowa z operatorem, co wiąże się z przedłużeniem i oczywiście zmianą telefonu. Jak zawsze te osoby zwróciły się do mnie o pomoc w wyborze, ponieważ od dawna interesuję się telefonami komórkowymi, które dostały kilka funkcji i zostały przemianowane na smartphony. Muszę zaznaczyć, że wspomniane wcześniej osoby to kobiety w wieku +30 i +50, więc telefon służy im tylko do dzwonienia, pisania sms-ów lub zrobienia zdjęcia swojej córce/wnuczce. Ciężko jest mi przekonać te osoby nawet do korzystania z kalendarza w telefonie, nie mówiąc o innych bardziej zaawansowanych funkcjach.

I teraz nasuwa się pytanie: jaki smartphone z jakim systemem dla nich wybrać?

Tym osobom nie zależy na super funkcjach, czy czterech rdzeniach, więc nie będą chciały wyłożyć 2000 zł na telefon, również rozmiar topowych Andków nie jest najwygodniejszy jeżeli z telefonu się tylko dzwoni.
Do wyboru zostają Androidy za 1 zł, które ogólnie wiadomo, że nie są najlepszym wyborem z wiadomych dla wszystkich (obecnych na tym blogu) powodów.

Przechodząc do sedna sprawy osobiście uważam, że Belle jest systemem przyjaźniejszym, prostszym w obsłudze, a na pewno pewniejszym niż instalowany w low-endach Android 2.3 i lepiej spełnia się jako system w prostym telefonie dla przeciętnego użytkownika. Nie wspominając o różnicy w poziomie wykonania taniego np. Samsunga w porównaniu do Nokii z niższej półki.

Podsumowując nie skreślajmy z góry wszystkich systemów oceniając je pod względem przydatności dla geeka, lecz postarajmy się znaleźć określoną grupę odbiorców dla danego systemu.

Jest to mój pierwszy artykuł, więc proszę o wyrozumiałość w błędach składniowych lub jakichkolwiek błędach.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA