REKLAMA

Nexus 7 najszybszym tabletem z Androidem. Wszystko dzięki podkręcaniu

27.08.2012 19.47
Nexus 7 podkręcony do 2GHz
REKLAMA
REKLAMA

Dziś na rynku europejskim pojawia się tablet Google Nexus 7, który jest jednym z najlepszych tabletów z systemem Android. Sercem tego urządzenia jest jeden z najpotężniejszych mobilnych układów, czyli 4+1-rdzeniowa Nvidia Tegra 3 o zegarze 1.3GHz. Okazuje się jednak, że są sposoby, by uczynić tablet jeszcze szybszym. Nikogo chyba nie zdziwi, gdy powiem, że uczynili to modderzy z XDA Developers.

Dokonali tego dzięki nieoficjalnemu jądru Elite, które nie zostało opublikowane, gdyż jest bardzo niestabilne. Nexus 7 z nowym jądrem powoduje, że tablet kosztujący 199 dol. Jest szybszy nawet od Transformera Prime oraz od wszystkich smartfonów dostępnych na rynku. Niestety jest to rozwiązanie bardzo ryzykowne, bo Tegra 3 to bardzo ciepły chip. Oznacza to, że po jakimś czasie może on przekroczyć dozwoloną temperaturę i się wyłączyć lub w najgorszym wypadku zepsuć się. Udostęniony został za to kod jądra Elite, który pozwala na podkręcenie Tegry 3 do pułapu 1.8 GHz, który jest niewiele niższy, a sporo bezpieczniejszy.

Muszę przyznać, że kiedyś nie wyobrażałem sobie posiadania komputera bez możliwości podkręcenia go. Wynikało to częściowo z zainteresowania hardwarem, ale bardziej z bardzo ograniczonych kosztów. Licealista mający miesięcznie 350-400 zł nie jest w stanie dobrze się bawić po szkole i dodatkowo kupować sobie wydajnych maszyn. Dlatego kupując procesor czy kartę graficzną zawsze patrzyłem na stosunek cena jakość oraz potencjał OC. Dzięki temu za 1500 zł można było złożyć całkiem wydajną maszynę, która wystarczyła na długie lata.


Teraz overclocking praktycznie nie istnieje. Możliwe jest podkręcanie procesorów AMD, których niemal nikt nie kupuje oraz jednostek Intel tylko z najwyższej półki, kosztujących 800 zł i więcej. Overclocking stał się sportem, a przestał być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Sam już dawno nie podkręcałem procesora. Odkąd mam Intel Core i7 3960X nie widzę po prostu takiej potrzeby. Przyrostu wydajności nie czuć w mało wymagającej pracy z AutoCadem czy w nowych grach. Jednak muszę przyznać, że informacja o Nexusie sprawiła, że chyba niebawem pobawię się w OC. Komputera, telefonu albo tabletu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA