REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowy trend - jeden duży telewizor zamiast pięciu małych

21.08.2012
20:42
Huge TV
REKLAMA
REKLAMA

Moda na olbrzymie przekątne to nie tylko potrzeba dostosowania jakości do dużych ekranów, to przede wszystkim zmiana przyzwyczajeń. Duży telewizor to rodzinny telewizor. Tablety, laptopy i smartfony i dostępny w nich YouTube oraz serwisy VOD uśmierciły telewizory w innych pokojach.

Wszelkie statystki mówią jasno – coraz częściej kupujemy duże telewizory. W Polsce są one większe niż 40 cali, natomiast w USA większe niż 50 cali. Te olbrzymie telewizory stawiamy oczywiście w dużym pokoju, gdzie to one, a nie cyfrowe stoły czy tablety stają się centrum naszego multimedialnego życia. O to centrum już wojują najwięksi – Samsung ze swoim Smart TV, Sony z swoją strategią jednolitości, Microsoft z Xboxem, być może za parę tygodni na serio do rywalizacji stanie także Apple.

Jednak to, kto walczy o nasze portfele nie jest tak ważne jak to jak ewoluuje podejście do telewizji. Można powiedzieć – wracamy do czasów, gdy wszyscy zasiadali przed telewizorem. Teraz znów zaczyna być podobnie, telewizor jako centralny punkt naszych cyfrowych aktywności jest wspólnym urządzeniem – gramy razem na nim w gry dzięki kontrolerom ruchu, oglądamy filmy w 3D, przeglądamy zdjęcia. Natomiast na kolanach, czy w dłoniach dzierżymy laptopy, tablety i smartfony ze spersonalizowanymi treściami.

Jeden duży telewizor wraz z urządzeniami mobilnymi zastąpił telewizor w każdym pokoju. Jeszcze do niedawna każde dziecko miało własny telewizor, dodatkowo telewizor stał w sypialni, kuchni, a czasami nawet w łazience. Obecnie od takich rozwiązań się odchodzi – choć oczywiście funkcje multiroom u operatorów telewizyjnych nadal są promowane.

Kupowanie kolejnych telewizorów dla dzieci czy do kuchni stało się po prostu bezsensowne w momencie, gdy każdy ma swój tablet lub laptopa i na nim może swobodnie oglądać treści wideo. Natomiast film czy ulubiony rodzinny serial można obejrzeć razem na dużym ekranie, podobnie jak zagrać w prostą grę.

Zmienia się podejście do telewizji – część treści odbieramy bardziej osobiście, dzięki intymnym urządzeniom jakim są smartfony i tablety, część natomiast celebrujemy z rodziną i przyjaciółmi. Mamy więc jeszcze bardziej rodzinny Smart TV oraz jeszcze bardziej osobistą telewizje. Duże ekrany mogą zbliżać do siebie ludzi, choć pewnie i na rodzinnej kanapie nie zabraknie laptopów i tabletów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA