REKLAMA

Internet Archive pokazuje, że torrentów nie należy się bać

08.08.2012 09.15
Internet Archive pokazuje, że torrentów nie należy się bać
REKLAMA
REKLAMA

Internet Archive ogłosiło, że rozpoczęło udostępniać zgromadzone zasoby poprzez protokół bittorrent. Nie było by to wydarzenie, które warto odnotować, gdyby nie skala materiałów o jakiej mowa – prawie 1,5 mln książek, filmów oraz plików audio.

Do tej pory dostęp możliwy był jedynie poprzez HTTP, tym samym dochodziło do zapychania się łącz. Zmiana sposobu dystrybucji na rozproszoną w znaczy sposób przyśpieszy pobieranie oraz pozwoli zaoszczędzić na transferze danych, dzięki czemu będzie można więcej środków przeznaczyć na poszerzanie biblioteki.

Brewster Kahle, założyciel Internet Archive, w rozmowie TorrentFreak, wyraził nadzieję, że społeczność skupiona wokół bittorrent pozytywnie przyjmie akcje, tworząc tym samym swego rodzaju symbiozę między nimi, a światem bibliotek i archiwów.

Dostęp do zasobów można uzyskać bezpośrednio z głównej strony, która poprzez górny panel bądź też korzystając z wyszukiwarki. W momencie odnalezienia interesującej nas pozycji, na jej stronie w prawej sekcji, wybieramy sposób pobierania.

i49.tinypic.com/9jk6d5.png

Dla osób, które lubią statystyki, dostępna jest specjalna witryna gdzie takowe są gromadzone: bt1.archive.org/hotlist.php

Przyznam szczerze, że do tej pory mojej uwadze umykała możliwość pobierania jakichkolwiek plików z archive.org i uważałem serwis jedynie za miejsce gdzie można odnaleźć kopie stron. Teraz odczuwam lekkie zażenowanie tym faktem, zwłaszcza że biblioteka starych filmów jest ogromna i nigdzie indziej nie znajdziemy takiej, darmowej.

Internet Archive(archive.org) to organizacja non-profit, założona w celu oferowania stałego dostępu do cyfrowych zbiorów dla naukowców, historyków jak i badaczy. Od 1996 roku, kiedy to projekt wystartował, udało się zgromadzić ponad 150 miliardów kopii stron(dostępnych poprzez Wayback Machine), 240 tyś filmów, 0.5 mln plików audio, 1,8 mln dokumentów, 1,6 tyś programów edukacyjnych oraz 30 tyś programów.

Źródła: Archive.org, TorrentFreak.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA