REKLAMA

Ile jest wart jeden medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie?

10.08.2012 17.30
london-2012
REKLAMA
REKLAMA

Igrzyska Olimpijskie dobiegają powoli końca. Na chwilę obecną w dorobku polskich sportowców jest 9 medali. Czy to dużo, czy też nie – każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Jednakże australijski portal ABC przygotował alternatywną klasyfikację medalową.

Na czym polega wyjątkowość danych zaprezentowanych na portalu? Zestawienie przelicza każdy medal na Produkt Krajowy Brutto (PKB) oraz wielkość populacji danego kraju. Mamy dla Was dobre wieści – biorąc pod uwagę te zmienne, nie wypadamy najgorzej. Co prawda każdy medal „kosztował” nas 52 miliardy dolarów oraz przypadał na ponad 4 miliony Polaków ale są kraje, które nie mogą pochwalić się nawet takimi wartościami.

Biorąc pod uwagę przeliczenie wartości PKB na jeden medal, najlepiej wypadła Grenada, na zdobycie jednego medalu przypadł 1 miliard dolarów. Najgorzej w tej klasyfikacji prezentuje się Arabia Saudyjska, której jeden brązowy medal został „wyceniony” na 435 miliardów dolarów PKB.

Często podnoszony jest argument, iż w 40-sto milionowym kraju nie ma wystarczającej liczby sportowców, którzy mogliby zdobyć medal. Jeśli chodzi o przeliczenie zdobytych medali na populację kraju, plasujemy się na 34. miejscu – im niższe miejsce tym lepiej. Jest to w tym przypadku połowa stawki. Najgorzej pod tym względem wypadają Indie, gdzie jeden medal przypada na ponad 306 milionów mieszkańców.

Zachęcamy do zapoznania się zestawieniem przygotowanym przez ABC oraz do śledzenia wydarzeń na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Mamy nadzieję, że Polska poprawi swoją pozycję w standardowej klasyfikacji medalowej prowadzonej przez MKOL oraz w zestawieniu prowadzonym przez ABC.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA