REKLAMA

Google Search Voice zagości na urządzeniach z iOS. Co na to Siri?

08.08.2012 20.01
Google Search Voice zagości na urządzeniach z iOS. Co na to Siri?
REKLAMA
REKLAMA

Przed momentem Google udostępnił na swoim YouTube’owym kanale ciekawy film promujący usługę Google Search Voice. Ten asystent głosowy znany jest już od jakiegoś czasu, a jego rozwiniętą wersję – Google Now –  zaprezentowano podczas tegorocznej konferencji, na której pokazano m.in. Androida 4.1 Jelly Bean oraz tablet Nexus 7. Co jest niezwykłego w tym nowym filmie? Przede wszystkim to, że zapowiada on premierę aplikacji Google Search Voice dla platformy iOS.

Google nie ustępuje w walce o użytkowników iPadów oraz iPhoneów. Internetowy gigant sukcesywnie odświeża swoje flagowe aplikacje, takie jak Gmail czy Google+ chcąc tym samym docenić potencjał drzemiący w milionach klientów firmy Apple. Jednak sytuacja nie wygląda tak różowo, jakby chcieli tego ludzie pracujący na Mountain View. Ostatnie zmiany w polityce rozwoju systemu iOS sprawiły, że najpierw z iPhonów oraz iPadów wyleciały Google Mapy, a tuż za nim wypadł YouTube. Jednak Google nie próżnuje i pracuje właśnie nad wprowadzeniem swojego rozbudowanego asystenta głosowego na platformę wroga.

Google Now, tak samo jak Samsung S-Voice, od momentu premiery został ochrzczony mianem kopii słynnej już Siri, czyli asystenta głosowego na iPhone’y. Zestawiając jednak asystenta Google z asystentką Apple’a jest sporo różnic, które świetnie uchwyciła Ewa w swoim wpisie. Siri została stworzona z myślą o tym, aby była elektronicznym przyjacielem użytkownika. W efekcie powstało ciekawe rozwiązanie, które ludzie chętnie testowali, ale jednak niewielu użytkowników korzysta z niego na co dzień. Przywykliśmy do tego, że mówimy do telefonu, ale rozmawianie z maszyną nie leży w naszej naturze i jest stosunkowo nienaturalnym i w efekcie zabawnym doświadczeniem. Google poszedł inną drogą i rozbudował swojego asystenta w ramach wcześniej stosowanego projektu. Popularne wybieranie głosowe ewoluowało do formy, w której wydajemy polecenia naszemu smartfonowi, unikając śmiesznych pogawędek. W moim odczuciu jest to znacznie bardziej naturalna forma głosowej obsługi sprzętu mobilnego.

Czy Google Search Voice przyjmie się na smartfonach i tabletach z iOS? Nie będzie łatwo. Nigdy nie wiadomo, jak nowa aplikacja od Google zostanie przyjęta przez użytkowników iPadów oraz iPhonów. Zapewne większość osób nie będzie miała problemów z zaakceptowaniem nowej dobrej alternatywy dla Siri, ale znając życie, znajdzie się grono zagorzałych fanów, którzy zbojkotują premierę mobilnego asystenta Google.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA