Tech

Google Search Voice zagości na urządzeniach z iOS. Co na to Siri?

Przed momentem Google udostępnił na swoim YouTube’owym kanale ciekawy film promujący usługę Google Search Voice. Ten asystent głosowy znany jest już od jakiegoś czasu, a jego rozwiniętą wersję – Google Now –  zaprezentowano podczas tegorocznej konferencji, na której pokazano m.in. Androida 4.1 Jelly Bean oraz tablet Nexus 7. Co jest niezwykłego w tym nowym filmie? Przede wszystkim to, że zapowiada on premierę aplikacji Google Search Voice dla platformy iOS.

Google nie ustępuje w walce o użytkowników iPadów oraz iPhoneów. Internetowy gigant sukcesywnie odświeża swoje flagowe aplikacje, takie jak Gmail czy Google+ chcąc tym samym docenić potencjał drzemiący w milionach klientów firmy Apple. Jednak sytuacja nie wygląda tak różowo, jakby chcieli tego ludzie pracujący na Mountain View. Ostatnie zmiany w polityce rozwoju systemu iOS sprawiły, że najpierw z iPhonów oraz iPadów wyleciały Google Mapy, a tuż za nim wypadł YouTube. Jednak Google nie próżnuje i pracuje właśnie nad wprowadzeniem swojego rozbudowanego asystenta głosowego na platformę wroga.

Google Now, tak samo jak Samsung S-Voice, od momentu premiery został ochrzczony mianem kopii słynnej już Siri, czyli asystenta głosowego na iPhone’y. Zestawiając jednak asystenta Google z asystentką Apple’a jest sporo różnic, które świetnie uchwyciła Ewa w swoim wpisie. Siri została stworzona z myślą o tym, aby była elektronicznym przyjacielem użytkownika. W efekcie powstało ciekawe rozwiązanie, które ludzie chętnie testowali, ale jednak niewielu użytkowników korzysta z niego na co dzień. Przywykliśmy do tego, że mówimy do telefonu, ale rozmawianie z maszyną nie leży w naszej naturze i jest stosunkowo nienaturalnym i w efekcie zabawnym doświadczeniem. Google poszedł inną drogą i rozbudował swojego asystenta w ramach wcześniej stosowanego projektu. Popularne wybieranie głosowe ewoluowało do formy, w której wydajemy polecenia naszemu smartfonowi, unikając śmiesznych pogawędek. W moim odczuciu jest to znacznie bardziej naturalna forma głosowej obsługi sprzętu mobilnego.

Czy Google Search Voice przyjmie się na smartfonach i tabletach z iOS? Nie będzie łatwo. Nigdy nie wiadomo, jak nowa aplikacja od Google zostanie przyjęta przez użytkowników iPadów oraz iPhonów. Zapewne większość osób nie będzie miała problemów z zaakceptowaniem nowej dobrej alternatywy dla Siri, ale znając życie, znajdzie się grono zagorzałych fanów, którzy zbojkotują premierę mobilnego asystenta Google.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst