REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google usprawnia wyszukiwanie patentów

15.08.2012
18:03
Google usprawnia wyszukiwanie patentów
REKLAMA
REKLAMA

Ten, kto kiedyś postanowił odszukać interesującego go patentu, poprzez usługi dostarczane przez urzędy patentowe wie jaka to katorga. Google również dostrzegło tą dysfunkcje i w 2006 ogłosiło uruchomienie „Patent Search”, usługi która w znaczy sposób ułatwiła przeszukiwania dokumentów.

Od tamtego momentu zrobiło się jednak dość cicho o wyszukiwarce i chociaż co jakiś czas drobne sygnały, że ona istnieje to pierwszy ogromny krok naprzód, od startu, poczyniony został dopiero teraz. Zespół, odpowiedzialny za rozwój Patent Search, rozszerzył zasoby o patenty europejskie oraz wprowadził funkcję „Prior Art Finder”, która pozwala wybiera kluczowe frazy patentu i na ich podstawie przeszukuje zasoby kierując nas do jednej z usług: Search, Scholar, Books bądź wewnętrzne.

lh5.googleusercontent.com/-tBZS2owUL6c/UCvAs1iSNnI/AAAAAAAAAVg/EgoGhTRVolg/s599/Patent%2520USD657354%2520-%2520Mobile%2520phone%2520case%2520-%2520Google%2520Patents-172405.png

Jon Orwant, lider zespołu Patent Search, jako główny cel wskazał uczynienie szybszego i sprawniejszego dotarcia do informacji egzaminatorom patentowym, którzy mają zaledwie 19 godzin na przejrzenie zgłoszenia nim wydadzą wstępną opinię. Znaczył jednak, że usługa ma stanowić jedynie dodatkowe narzędzie, a nie zastąpić istniejące systemy urzędowe. Orwant zapewnił również, że przed zespołem jeszcze wiele pracy nim „Prior Art Finder” spełni wszystkie założenia, jakie wyznaczyli sobie projektanci.

System patentowy to bardzo skomplikowane narzędzie, które coraz częściej jest narzędziem walki z konkurencją oraz hamuje innowacyjność. Cieszy fakt, że ktoś podjął próbę opracowania porządnego narzędzia i zindeksowania na takim poziomie dokumentów patentowych. Systemy oferowane przez urzędy działają naprawdę różnie ale i tak aby znaleźć to co nas interesuje musimy wiedzieć gdzie i czego szukamy, nie ważne czy to EU czy USA.

Patrząc na obecne wojny producentów urządzeń mobilnych, Patent Search może okazać się w niedalekiej przyszłości niezbędnym narzędziem dla prawników, dziennikarzy oraz licznej grupy obserwatorów. Mam nadzieję, że zespół odpowiadający za usługę jest tego w pełni świadomy i w niedalekiej przyszłości osiągnie wszystko co sobie założył.

Źródło: TheVerge.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA