REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Głupota czy chęć łatwego zysku? Zarejestrowano znak i slogan Anonimowych. Wbrew nim samym

01.08.2012
18:09
Zarejestrowano znak i slogan Anonimowych. Wbrew nim samym
REKLAMA
REKLAMA

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web. Blog Forum to nowe miejsce na Spider’s Web, gdzie każdy z Czytelników może publikować własne teksty na tematy okołotechnologiczne, dyskutować z innymi uczestnikami, czy też zasięgać porad na tematy związane z produktami i usługami technologicznymi. Najlepszych autorów Blog Forum nagradzamy smartfonami Nokia Lumia 800 ufundowanymi przez Partnera serwisu Spider’s Web, firmę Nokia.

Anonymus, internetowy ruch aktywistyczny, głównie znany ze spektakularnych akcji przeciwko cenzurze w internecie, organizacją lobującym oraz rządom mającym zakusy na podporządkowanie tego co dzieje się w sieci oraz ujawniania korupcji i układów. W Polsce, stał się wyjątkowo popularny w związku z protestami przeciw ACTA.

Główna siła anonów, to ilość uczestników jakie zbierają główne akcje, zaplanowane przez swego rodzaju „szefów” ruchu, chociaż tak naprawdę, każdy może stać się takim organizatorem, wystarczy wykazać odpowiedni cel. Dewiza jaka przyświeca ruchowi jest „Jesteśmy Anonymous, Jesteśmy legionem, Nigdy nie przebaczamy, Nigdy nie zapominamy, Oczekujcie nas. (Anonymous. We are legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.)” i silnie związane jest z logiem

Rosnąca popularność w sieci, postanowiła wykorzystać francuska firma, Early Flicker, zajmująca się produkcją i sprzedażą koszulek, czapek oraz innych gadżetów. Wpadła na dość „szalony” pomysł. Postanowiła uzyskać prawa do słów i loga, rejestrując jako znak handlowy. W tym celu złożyła w styczniu tego roku, dokument, do „Institut national de la propriété industrielle”, krajowego urzędu własności intelektualnych odpowiedzialnego za znaki towarowe, patenty oraz projekty przemysłowe.

Według informacji, jakie uzyskali Anonimowi, firma otrzymała rejestrację, co wywołało oburzenie i irytację wśród społeczności, uznając że slogan oraz logo zostało zhańbione. Ruch zapowiedział już stosowną operację pod nazwą „#OpAnonTrademark” informując, że wykorzysta wszelkie dostępne środki do czasu, aż firma nie przeprosi publicznie oraz dokona unieważnienia rejestracji.

Wypadało by tu wspomnieć o firmie HBGary Federal, która ogłosiła przeniknięcie struktur dowództwa Anonimowych i zamierzała przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające to. Wystarczyły niecałe 24h aby serwery firmy zostały całkowicie przejęte, jednak to było za mało i do sieci trafiła cała korespondencja znaleziona na nich. Na jaw wyszły bardzo nieprzychylne dane, co doprowadziło do rezygnacji dyrektora firmy.

Biorąc pod uwagę, z jaką łatwością udało się przeprowadzić wspomniany wyżej atak, a należy zaznaczyć że firma zajmowała konsultacjami w sprawie bezpieczeństwa, sklep internetowy, który prowadzi Early Flicker, nie powinien stanowić problemu.

Otwartym pytaniem pozostaje pytanie czym kierowało się szefostwo firmy decydując się na taki krok. Łatwym zyskiem, chęcią globalnej, darmowej reklamy? Trudno określić, mam jednak wątpliwości czy chociaż trochę przewidywali iż staną się bezpośrednim celem ataku, a to na pewno nastąpi.

Źródła: TheRegister.co.uk, Mashable.com, pl.wikipedia.org, Anonnews.org

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA