REKLAMA

Czy smartfony wyeliminują plastikowy pieniądz? Aktualizacja Google Wallet nakazuje poważne przemyślenie tego

01.08.2012 22.53
Czy smartfony wyeliminują plastikowy pieniądz? Aktualizacja Google Wallet nakazuje poważne przemyślenie tego
REKLAMA
REKLAMA

Google Wallet to system płatności mobilnych, wykorzystując do tego celu technologię NFC (Near Field Communication) – radiowy standard komunikacji krótkiego zasięgu, do wymiany danych, pracujący w oparciu o wysokie częstotliwości.

Mimo, że usługa wystartowała na początki zeszłego roku, nie obyło się wpadek. Wpierw pojawiły się doniesienia, że niektóre dane były dostępne poza aplikacja, co miało nie mieć miejsca. Kolejny problem pojawił się w przypadku urządzeń „zrootowanych”, w przypadku których przestępcy mogli uzyskać, w prosty sposób, dostęp do nr pin chroniącego Google Wallet.

http://2.bp.blogspot.com/-eyDeIosKqSQ/UBmTm5SccuI/AAAAAAAABWo/GGJbPtfUVwM/s1600/hopslam_blog_01.png

Bezpieczeństwo nie było jednak największą barierą rozwoju, a możliwość korzystania jedynie z kart Citi MasterCard. Wynika to z zawirowań jakie obecnie występują na rynku płatności NFC, jednak wraz z dzisiejszą aktualizacją problem ten został rozwiązany. Mylą się jednak Ci, którzy sądzą że gigant z Mountain View dokonał tego czego nikomu wcześniej nie udało się, podpisując umowy Visa czy American Express. Zmiana nastąpiła w działaniu usługi, dzięki czemu można wykorzystać każdy rodzaj karty kredytowej bądź debetowej.

http://4.bp.blogspot.com/-foWhHzqgQFE/UBli34lKv0I/AAAAAAAAAw8/xHfUnCpZZww/s1600/hopslam_blog_02.png

Od tej pory karty wykorzystane w trakcie transakcji, w usłudze portfela online, czy też w sklepie Play, będą automatycznie dostępne w aplikacji. Nie należy się jednak obawiać, że informacje z kart kredytowych zostaną przesłane na nasz telefon, pozostaną one bezpieczne na serwerach Google.

Sprzedawca nie uzyska już danych karty, chyba że jest nią Citi MasterCard. Zamiast tego wykorzystany zostanie „wirtualny” Google Wallet MasterCard. Spowoduje to również, że na wyciągach znikną informacje o sprzedawcy, a na ich miejsce pojawią się opłaty z usługi portfela.

http://2.bp.blogspot.com/-Nn9hbxwP9vo/UBi5HPZnaPI/AAAAAAAAAwg/1wmtTM4AOsE/s1600/remote-wipe.png

Dodano również nową funkcję bezpieczeństwa, która pozwala zdalnie wyczyścić dane z aplikacji oraz wyłączyć ją. Od tej pory wystarczy, po utracie telefonu, odwiedzić sekcje „urządzenia” w Google Wallet Online i wybrać to, na którym chcemy wyłączyć usługę, powodując tym samym obsługę wszelkich transakcji.

Przed Google pozostały jeszcze dwa wyzwania – zapewnić szersze wsparcie urządzeń, bo obecnie wygląda to marnie (http://support.google.com/wallet/bin/answer.py?hl=en&answer=1347934) oraz rozpocząć ekspansje na inne rynki niż USA, a batalia płatności mobilne trwa.

W naszym kraju, już teraz testują bądź zapowiadają testy duet mBank i Multibank(grupa BRE Bank), Bank Zachodni WKB wspierany przez Orange i Plus, Inteligo wraz z T-Mobile, a w niedługim czasie można spodziewać się jeszcze większej ilości gracz.

Źródła: OfficialAndroid.blogspot.com, TheVerge.com

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA