REKLAMA

Czterordzeniowy procesor w LG Optimus G. Qualcomm ma bogate plany na przyszłość

30.08.2012 13.07
Qualcomm Snapdragon z LTE już niedługo
REKLAMA
REKLAMA

LG zapowiedziało, że ich nadchodzący supersmartfon, Optimus G, będzie pierwszym modelem na rynku wyposażonym w długo oczekiwany czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4. Oznacza to, że Qualcomm wypuścił czterordzeniową jednostkę pół roku po konkurencji w postaci Nvidii i kwartał po Samsungu.

W przeciwieństwie do większości twórców procesorów ARM, Qualcomm nie produkuje swoich jednostek na podstawie architektury ARM Cortex. Zamiast tego licencjonuje architekturę ARM i na jej podstawie buduje własne jednostki. Dzięki temu Qualcomm może samemu tworzyć specyfikacje procesorów i wyposażać je w najnowsze rozwiązania technologiczne. Dowodem tego jest nowa architektura Krait.

Nadchodzące jednostki Qualcomma nie są zwykłymi procesorami czterordzeniowymi. Każdy rdzeń ma własny zegar. Dzięki temu gdy będziemy wykonywać proste czynności, tylko jeden rdzeń będzie aktywny. Sytuacja zmieni się, gdy wykonywane będą trudniejsze zadanie, na przykład granie. Podobne rozwiązanie zastosowano między innymi w chipie Nvidia Tegra 3.

Oprócz tego Qualcomm dodał do swoich procesorów więcej ciekawych rozwiązań. Należą do nich między innymi obsługa kamery stereoskopowej oraz własny nowy układ graficzny Adreno. Jednak największą przewagą Qualcomma jest to, że to największy wytwórca procesorów mobilnych. Dzięki temu ma zasięg znacznie większy niż konkurencja.

Co więcej, niebawem Qualcomm ma zaprezentować chip integrujący obsługę sieci LTE oraz procesor. Użycie pojedynczego układu zamiast dwóch pozwala zaoszczędzić miejsce, co daje twórcom telefonów dużo możliwości. Można zastosować większy akumulator, sprawić, że telefon będzie jeszcze cieńszy albo po prostu ulepszyć jego wygląd. Nvidia na integrację będzie mogła pozwolić sobie dopiero za rok. Oznacza to, że pierwsze produkty wykorzystujące taki chip Nvidii pojawią się na rynku w 2014 roku, lub w końcówce roku 2013. Oznacza to też, że Qualcomm będzie miał sporo czasu na dowolne panoszenie się na rynku.

Wydaje mi się, że Qualcomm bardzo dobrze poradzi na rynku procesorów mobilnych. Rok przewagi nad konkurencją oraz innowacyjne rozwiązania sprawią, że może to być jego procesory mogą być wiodącymi modelami na rynku. Widać to choćby po Samsungu, który ma swoje Exynosy, ale w Ativ Tab i Ativ S umieścił komponenty Qualcomma. Jest to dobry znak dla firmy, bo przecież mobilny świat wygląda tak, że jest Apple, Samsung i długo, długo nic. Tak, przesadziłem, ale celowo. W ogóle czy ktoś zwraca uwagę na procesor w telefonie? Co z tego, że jednostka jest wydajna i telefon dobrze wykonany, jeśli dookoła modelu z nim nie ma szumu marketingowego.  A takiego brakuje w smartfonach z Androidem innych niż Samsunga.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA