REKLAMA

Bój o MTR - UKE rozpoczyna konsultacje w sprawie stawek za zakończenie połączeń w sieciach

03.08.2012 17.21
Bój o MTR – UKE rozpoczyna konsultacje w sprawie stawek za zakończenie połączeń w sieciach
REKLAMA
REKLAMA

W dniu dzisiejszym Prezes UKE ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie określenia dominującej pozycji rynkowej oraz kontynuacji i modyfikacji regulacji dla operatorów. Najważniejszym jednak, punktem zmian jakie czekają operatorów, jest obniżenie stawek za zakończenie połączeń.

Plan przedstawiony przez urząd regulacyjny, zakłada dwuetapową redukcje MTR. Pierwszą od stycznia 2013 do poziomu 8,26 gr/min oraz drugą od lipca do 4,29 gr/min. Czas dany operatorom między obniżkami ma na celu dostosować przez nich oferty.

Jak stwierdziła Magdalena Gaj „obniżki stawek MTR wpłynie na warunki prowadzonej przez operatorów działalności, w szczególności w obszarze inwestycji i ofert detalicznych, które z reguły są planowane w dłuższym horyzoncie czasowym. Z tego powodu podjęłam decyzję o wprowadzeniu docelowej stawki MTR od połowy 2013 roku, tak aby pozwolić polskim operatorom odpowiednio przygotować niezbędne zmiany”.

Zaproponowane zmiany, wiążą się bezpośrednio z zaleceniami Komisji Europejskiej, które zostały opublikowane w 2009 r. Mówią one nie tylko o zmniejszaniu stawek MTR ale również o wyrównywaniu ich względem wszystkich operatorów. Do decyzji włączeni są operatorzy P4(Play), Polkomtel(Plus), Polska Telefonia Cyfrowa(T-Mobile) oraz Polska Telefonia Komórkowa Centertel(Orange) oraz spółki z grupy NFI Midas(Areo2, Centernet oraz Mobyland). Wynika z tego jasno, że Play nie może już liczyć na pozycję uprzywilejowaną, która do tej pory posiadał.

Z jednej strony klienci powinni wręcz skakać z radości, jednak należy na sprawę również spojrzeć od strony operatorów. Planowana redukcja wynosi od 60 do nawet 80 procent. Oznacza to, że uszczuplą się dochody telekomów. Biorąc pod uwagę, planowane przetargi na częstotliwości 800/1800 MHz i konieczne inwestycje z tym związane, nie wygląda to tak różowo jak na pierwszy rzut oka.

Zapytałem najbardziej zainteresowanych – operatorów – co sądzą o takim planie. Gdy uda mi się uzyskać odpowiedź, zamieszczę w kolejnym wpisie.

Mobile Termination Rate to hurtowe stawki za zakończenie połączeń telefonicznych w sieciach ruchomych. Znaczy to, że operator z którego sieci wykonywane jest połączenie, płaci innemu do której jest przekazywane. Obecne stawki MTR kształtują się na poziomie 12,23 gr/min w przypadku T-Mobile, Plus, Orange; 17,98 gr/min Play; 14 gr/min NFI Midas; 30 gr/min Areo2.

Źródła: UKE.gov.pl, pl.wikipedia.org

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA