REKLAMA

80 cali? Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa - Adrian Wysocki, Sharp

02.08.2012 13.13
Wywiad z Adrianem Wysocki, Product Menager Audio Video z Sharpa
REKLAMA
REKLAMA

Prezentujemy kolejny wywiad z cyklu „5 pytań do”. Naszym gościem jest Adrian Wysocki, Product Menager Audio Video w firmie Sharp na terenie naszego kraju.

Sharp bez wątpienia jest dziś liderem rynku wielkich ekranów. Czy w przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większych telewizorów?

Na dziś oferta kończy się na gigantycznym rozmiarze 80”, jednak to nie jest nasze ostatnie słowo i najprawdopodobniej w Polsce pojawi się wiosną telewizor o przekątnej 90”, czyli 225 cm!

Czy rozdzielczość 1920 na 1080 nie wydaje się być trochę za mała na takie ekrany? Jak Pan sądzi, kiedy doczekamy się dużych komercyjnych telewizorów 4K oraz 8K?

Wiele zależy od sygnału. Przy dobrym sygnale Full HD nawet 80“ nie ma kłopotów z oddaniem obrazu wysokiej jakości. Oczywiście przy odległości 3-4 metrów, bo z takiej właśnie powinniśmy go oglądać. Technologia idzie jednak naprzód i skoro pojawiają się kamery i aparaty potrafiące kręcić filmy 4K, a niektóre wydarzenia na nadchodzącej olimpiadzie również będą rejestrowane w 4K pewne jest, że niedługo pojawią się takie właśnie telewizory. SHARP planuje wprowadzić w przyszłym roku komercyjny LCD o rozdzielczości 4K. Rozdzielczość 8K to na razie piękna pieśń przyszłości, mimo, że SHARP jako pierwszy pokazał już w zeszłym roku 85“ prototyp takiego właśnie telewizora.

Możemy spodziewać się kolejnych wielkich ekranów w rozsądnych przedziałach cenowych?

Oczywiście. SHARP korzysta z przewagi technologicznej, jaką jest jedyna na świecie fabryka paneli 10. generacji X-GEN, która „potrafi“ produkować panele 60“+ w rozsądnych cenach. Już dzisiaj cena rynkowa podstawowego LCD SHARP 60“ wynosi około 5 900 PLN. Jak pamiętamy rok temu było to bliskie 10 000 PLN, spadek jest więc ogromny. Teraz spadek cen na LCD 60“ już zwolnił, ale możemy za to oczekiwać spadków cen na rozmiary 70“ i 80“.

Czy usługi Smart TV w ramach Net+ będą rozwijane? Kiedy możemy spodziewać się polskich aplikacji?

Oczywiście Smart TV będzie rozwijany, ale jak wiemy na horyzoncie (w TVP1HD i TVP2HD) pojawiła się telewizja hybrydowa HbbTV, która będzie powoli wkraczała na tereny zajęte wcześniej właśnie przez Smart TV. Polskie aplikacje będą się pojawiały na telewizorach SHARP w większych ilościach w tym roku. Pierwszą jaskółką zmian są aplikacje PAP EURO2012 dla miłosników piłki nożnej.

Dla Sharpa Smart TV także jest priorytetem?

Dla firmy SHARP największymi priorytetami jest jakość i wielkość obrazu połączona z jego energooszczędnością, dlatego SHARP jako pierwszy wprowadził do sprzedaży telewizor w specyfikacji A++. Oczywiście Smart TV to obowiązkowe uzupełnienie coraz szerszej gamy telewizorów LCD SHARP, jednak wspomniana wcześniej telewizja hybrydowa HbbTV na pewno w pewnym stopniu przejmie funkcje Smart TV. Patrząc na doświadczenia z rynku niemieckiego interaktywna telewizja ma wielki potencjał, który wprowadzi nową jakość oglądania telewizji. Czasy kiedy siedzieliśmy bezczynnie z pilotem w jednym ręku i … napojem w drugim odchodzą powoli w niepamięć.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA