REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ubuntu integruje web aplikacje z systemem, i to w świetny sposób

19.07.2012
21:04
ubuntu
REKLAMA
REKLAMA

Chrome OS nie będzie jedynym systemem, który integruje się z aplikacjami webowymi. Już niedługo na Ubuntu zawita integracja z webowymi aplikacjami, dostępna będzie w Ubuntu 12.10, a także dodana zostanie do 12.04 LTS. Oprócz uruchamiania aplikacji z docka będą one mogły mieć dostęp do funkcji systemowych, powiadomień, a możliwa też będzie integracja kont z systemem przy wykorzystaniu przeglądarki. Zamiast powiadomień o nowym e-mailu z programu pocztowego, będą one przychodziły prosto z przeglądarki i na przykład webowej wersji Gmaila. Zapowiada się, że Ubuntu będzie pierwszym naprawdę zintegrowanym w ten sposób systemem.

Na razie dopracowywana jest współpraca tych funkcji z Firefoksem, jednak deweloperzy mówią, że pracują też nad integracją z Chrome’em i Chromium. Gdy użytkownik odwiedzi witrynę potrafiącą działać jako web app, system zapyta, czy zainstalować aplikację. Gdy użytkownik zaloguje się np. do Gmaila, Facebooka czy Twittera, system zapyta, czy dodać konto do systemu. Przeglądarka zdjęć Shotwell dostanie możliwość uploadu plików do chmur z web aplikacji zintegrowanych z systemem i tak dalej. Zresztą obejrzyjcie sami:

Wrażenie robią możliwości tych rozwiązań – radio Last.fm zintegrowane z systemowymi ustawieniami dźwięku? Mam nadzieję, że na przykład Deezer też zostanie tak zintegrowany, nie trzeba byłoby przełączać się nawet między kartami czy oknami by zmienić utwór. Web aplikacje dostaną nawet możliwość korzystania z HUDu, ale to już będzie zależało od wsparcia deweloperów. W przyszłości planowane jest dodanie API do dalszej integracji sprzętu z webappami – na przykład dźwiękowych czy wideoczatów.

Początkowa lista wspieranych aplikacji obejmuje 40 pozycji, wśród nich jest Twitter, Last.FM, Gmail, Google+, Facebook i YouTube. A co taka integracja będzie oznaczała w takim realnym, codziennym użyciu?

Dostępne będzie na przykład wrzucanie zdjęć na Facebooka czy Google Plus z Shotwella, powiadomienia z sieci społecznościowych czy poczty będą pojawiały się jako zwykłe powiadomienia Ubuntu, z dostępnością z paska powiadomień i pewnie jeszcze jakieś inne smaczki.

Całość robi wrażenie i faktycznie – żaden inny system operacyjny nie oferuje jeszcze takiego stopnia integracji aplikacji webowych z systemem i jego możliwościami. Ciekawe, czy w ten sposób Ubuntu stanie się mocno chmurowym systemem?

Testowe wersje integracji można wypróbować na Ubuntu 12.04 dodając przez terminal te ppa (działa na razie z Chromium i Firefoksem, ale z Firefoksem lepiej):

sudo add-apt-repository ppa:webapps/preview

sudo apt-get update && sudo apt-get install unity-webapps-preview

Nie wszystko działa jeszcze, jak trzeba, ale działa! Tutaj kilka zrzutów – wszystkie powiadomienia na pasku pochodzą z web aplikacji, dodały się automaczynie po zintegrowaniu stron.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA