REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ruletka na Skype'ie - twoje wiadomości mogą trafić do przypadkowych osób

17.07.2012
13:54
skype
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio nie ma w zasadzie tygodnia, aby na światło dzienne nie wyszły informacje o wycieku danych, haseł czy też o poważnych lukach bezpieczeństwa w różnych serwisach internetowych czy aplikacjach. Taki los spotkał też Skype’a.

Wraz z ostatnim uaktualnieniem popularnego komunikatora internetowego ujawnił się nietypowy błąd występujący w jego działaniu. Polega on na tym, iż prowadząc rozmowę z osobą dajmy na to „B”, wysłana do niej wiadomość tekstowa może trafić do osoby „C”. W tym przypadku może to być tylko i wyłącznie osoba z naszej listy kontaktów lub naszego rozmówcy – „B”. Część użytkowników komunikatora zgłaszających ten błąd na forum pomocy Skype’a pisała o tylko dwóch wiadomościach trafiających do niewłaściwego odbiorcy, ale zdarzały się też osoby twierdzące, iż znacznie dłuższe fragmenty rozmów zostały udostępnione osobom trzecim. Pocieszającym może być fakt, iż nasze wiadomości nie trafią do zupełnie postronnych osób, ale problem wcale nie jest błahy.

Skype jest używany przez osoby prywatne, ale również przez pracowników firm, którzy kontaktują się obrębie własnej firmy i poza nią, ze swoimi partnerami biznesowymi. Jak zabawne, kuriozalne oraz groźne sytuacje mogą zostać wywołane przez taki błąd przypadku niech odpowie sobie każdy sam.

Najnowsze informacje, jakie są dostępne mówią, że błąd występuje tylko w przypadku zawieszenia się aplikacji podczas konwersacji. Po jej ponownym uruchomieniu lub powrocie do normalnego działania wiadomości mogą trafić do losowej osoby z listy kontaktów.

Na ten błąd narażone są wydania dostępne na wszystkich platformach:

  • Skype w wersji 5.9 oraz 5.10 dla Windowsa
  • Skype w wersji 5.8 dla OS X
  • Skype w wersji 4.0 dla Linuksa
  • Skype w wersji 2.8 dla Androida
  • Skype w wersji 4.0 dla iOS
  • Skype w wersji 1.2 dla urządzeń wyposażonych w system Windows Phone.

Jak widać również na przykładzie Skype’a korzystając z nowych technologii jesteśmy nieustannie narażeni na utratę kontroli nad naszymi danymi. Czy to w skutek zamierzonych działań danych osób, czy też, jak w tym przypadku, z powodu wystąpienia dosyć nietypowego błędu w działaniu aplikacji.

Warto przez kilka najbliższych dni uważać co oraz z kim się pisze na Skype’ie, przynajmniej do czasu pojawienia się aktualizacji mającej naprawić ten błąd, a która została już zapowiedziana przez deweloperów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA