REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Steam na Ubuntu potwierdzony. Granie będzie możliwe na wszystkich platformach?

17.07.2012
20:07
Valce Linux
REKLAMA
REKLAMA

Steam to jedna z największych platform sprzedaży gier na rynku komputerów osobistych. Początkowo klient tego sklepu był dostępny tylko na urządzenia z systemem Windows. Dopiero po kilku latach twórcy zauważyli potencjał drzemiący w innych systemach operacyjnych i zaprezentowali Steam współpracujący z MacOS X. Jednak to nie wszystko. Teraz Valve przypomniało sobie o użytkownikach Linuksa i ogłosiło tworzenie aplikacji dla Ubuntu. Oprócz tego firma postanowiła przeportować na ten system stworzone przez siebie gry.

Wbrew pozorom nie jest to wiadomość nowa. W mediach pogłoski o przenoszeniu Steam na Linuksa pojawiają się już od dwóch lat, a 3 miesiące temu powiadomił o tym Michael Larabel z serwisu Phoronix.  Teraz informacje na ten temat przekazuje samo Valve na uruchomionym właśnie blogu. Właśnie z niego dowiedzieliśmy się, że Steam najpierw trafi na Ubuntu 12.04. Zapewne wpływ na to ma fakt, że jest to wydanie LTS (Long Time Support), z długim wsparciem twórców, firmy Canonical.

Wiele osób za pewne zastanawia się, czemu Valve wybrało właśnie Ubuntu. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Po pierwsze, jest to najpopularniejsza dystrybucja Linuksa. Po drugie, jest ona używana głównie do celów konsumenckich. Oznacza to, że używają jej osoby, które nie interesują się kompilowaniem Kernela i wielogodzinnym siedzeniem w konsoli, a korzystaniem z internetu i multimediów. Tacy użytkownicy zapewne będą bardziej zainteresowani wszelkiego rodzaju rozrywką niż ludzie korzystający z innych, trudniejszych w obsłudze dystrybucji. Valve planuje też stworzenie Steam na inne dystrybucje Linuksa. Jednak swoją ostateczną decyzję uzależnia od popularności swojego sklepu z grami na Ubuntu. Jest to podejście jak najbardziej logiczne.

Steam na Ubuntu ma wyglądać tak samo jak na innych systemach i oferować identyczne możliwości. Wiadomo, że na początku będzie to w praktyce niemożliwe z powodu bardzo ograniczonej oferty. W wersji sklepu dla MacOS X gier nadal nie ma wielu gier, z Ubuntu zapewne będzie jeszcze gorzej, przynajmniej na początku. Valve chce również przenieść na Linuksa swoje gry oparte na silniku Source, z których pierwszą będzie Left 4 Dead 2. Gra będzie zoptymalizowana  pod kątem OpenGL i powinna oferować zbliżoną wydajność i jakość obrazu jak na platformie Windows.

Szczerze mówiąc, trzymam kciuki za Steam na Linuksie. Inicjatywa ta da znak wielu firmom, że warto tworzyć programy na Ubuntu. W końcu nie każdy chce płacić za system, jeśli ma do wyboru alternetywne, darmowe oprogramowanie. Wypuszczenie Steama może też zmusić AMD oraz Nvidię do lepszego dopracowania linuksowych sterowników do swoich kart graficznych. Z całą pewnością gra jest warta świeczki. Sam z wypiekami na twarzy będę śledził blog Valve i czekał na finalną wersję Steam, która powinna pojawić się już niebawem.  Nie robię jednak tego ze względu na rynek gier, gdyż moim zdaniem niedługo przejmie go streaming i chmura, która pozwoli nam grać we wszystko niezależnie od używanej platformy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA