REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pobij rekord czasu pracy na jednym ładowaniu baterii z aplikacją JuiceDefender Ultimate

02.07.2012
18:29
juice defender 1
REKLAMA
REKLAMA

Przemek podczas urlopu wycisnął ze swoich smartfonów ostatnie poty i uzyskał powalający wynik w długości pracy na baterii. Udało mu się przekroczyć ponad trzy doby na jednym ładowaniu akumulatora. Oczywiście było to obarczone pewnymi wyrzeczeniami i urządzenia miały cały czas wyłączoną transmisję danych. Nawiązując do tego tematu chciałem Wam nieco przybliżyć aplikację JuiceDefender, która pozwala na racjonalne zarządzanie połączeniami WiFi oraz 3G, co przekłada się na znaczące wydłużenie pracy na baterii.

Program JuiceDefender oferuje szereg różnych funkcji, jednak jego podstawowym zadaniem jest automatyczne wyłączanie WiFi oraz 3G w określonych odstępach czasu oraz w momencie kiedy nie używamy telefonu. Wiem, że mogą się już teraz pojawić pewne obiekcje dotyczące tego, czy słusznym działaniem jest rezygnacja z trybu online i powiadomień push, ale chyba nam wszystkim zdarzają się takie dni lub tygodnie, kiedy ciężko o dostęp do ładowarki, a do tego stawiamy przed naszym smartfonem więcej zadań, niż zwykle. Warto w takich okolicznościach zrezygnować z bycia online 24h/dobę i uruchomić JuiceDefender, aby cieszyć się swobodą mobilnej pracy w połączeniu z długim czasem pracy na jednym ładowaniu baterii.

Aplikacja JuiceDefender pozwala na wybranie jednego z dostępnych profili pracy: zbalansowany, agresywny lub ekstremalny. Różnią się one restrykcjami dotyczącymi działania połączeń sieciowych, czasu ponawiania połączenia oraz utrzymywania aktywnego połączenia w momencie, kiedy urządzenie pracuje (jest wybudzone i ma podświetlony ekran). W ustawieniach programu są również dwa dodatkowe profile: własny i zaawansowany, które pozwalają na rozszerzoną personalizację trybu pracy JuiceDefendera. Dzięki nim ustawimy m.in. częstotliwość ponawiania połączenia, wybierzemy preferowany tryb łączności (WiFi, 3G lub oba) oraz to w jakich godzinach urządzenie ma przechodzić w tryb nocny i dezaktywować wszystkie połączenia z siecią.

Program pozwala również na dostosowanie ustawień sieciowych w odniesieniu do różnych aplikacji, które uruchamiamy w naszym smartfonie. I tak możemy np. zablokować łączność 3G w momencie startu aplikacji Skype lub YouTube. To bardzo przydatna funkcja szczególnie, jeżeli posiadany przez nas pakiet internetowy nie jest za duży, a zdarzało nam się już wcześniej stracić cenne megabajty tylko dlatego, że urządzenie nie było w zasięgu sieci WiFi.

Dla użytkowników posiadających tablety z planem taryfowym obejmującym tylko transmisję danych (bez darmowych minut i SMSów), ciekawą funkcją okaże się opcja “tryb tabletu”. Pozwala ona na wyłączenie radia i automatyczne zablokowanie możliwości wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości tekstowych.

JuiceDefender to nie tylko aplikacja pozwalająca na sprawne zarządzanie ustawieniami WiFi i 3G. Program umożliwia zaplanowanie schematów działań związanych z uruchomieniem i dezaktywacją łączności Bluetooth. Aplikacja potrafi sama włączać BT jak tylko bierzemy telefon do ręki, ale również dezaktywować go, jeżeli w określonym przez nas czasie nie zostanie ustanowione połączenie z innym urządzeniem. Jak we wszystkich przypadkach automatycznego zarządzania sieciami WiFi i 3G, również w przypadku Bluetooth, program Juice Defender szanuje nasze komendy. Jeżeli tylko ręcznie zatrzymamy jeden z typów połączenia (poprzez menu ustawień Androida), program automatycznie nie wznowi go, do czasu aż sami tego nie dokonamy.

Kolejną ciekawą funkcją jest automatyczne wygaszanie ekranu i blokowanie urządzenia. Możemy łatwo ustawić czas po jakim zgaśnie podświetlenie wyświetlacza i telefon zostanie uśpiony, a następnie zablokowany. Ten ostatni parametr możemy dodatkowo spersonalizować. Dla określonej sieci WiFi (np. dla domowej) mamy możliwość ustawienia dłuższego czasu blokady.

Jedną z najprzydatniejszych opcji w panelu edycji ustawień dla trybu “zaawansowanego” jest możliwość określenia stopnia intensywności transferu danych, dla którego aplikacja ma nie wyłączać sieci. Przykład: pobieramy przez WiFi grę, która zajmuje około 1GB i normalnie przy zablokowanym ekranie program JuiceDefender powinien odciąć połączenie z siecią bezprzewodową. Ale jeżeli aplikacja zobaczy, że transfer danych przekracza daną wartość np. 100KB/30s, utrzyma połączenie aktywne, umożliwiając dokończenie pobierania pliku.

Program JuiceDefender występuje w sklepie Google Play w kilku wersjach:
1) JuiceDefender (0zł) – Czyli darmowa wersja podstawowa, która posiada ograniczoną funkcjonalność, ale jest idealna na początek zabawy z programem. Dla wielu osób opcje dostępne w tym pakiecie będą wystarczające.

2) JuiceDefender Plus (8,30zł) – Jest to wersja rozszerzona, która posiada dodatkowo funkcję automatycznej kontroli sieci WiFi, tryb nocny oraz funkcję blokowania połączenia internetowego dla wybranych aplikacji.

3) JuiceDefender Ulitimate (20,86zł) – Czyli najbardziej rozbudowana, stabilna wersja aplikacji. Posiada wszystkie opisane w tym artykule funkcje. Od kilku tygodni korzystam właśnie z tego oprogramowania, a mnogość jego opcji i możliwość spersonalizowania wielu parametrów sprawiły, że postanowiłem się podzielić z Wami moimi pozytywnymi wrażeniami.

4) Juice Defender Beta (0zł) – Jest to nieustannie rozwijana wersja programu, która oferuje wiele nowych przydatnych funkcji, jednak nie grzeszy niezawodnością i stabilnością pracy.

Program JuiceDefender Ultimate sprawdza się u mnie rewelacyjnie – szczególnie jak jestem w pracy i nie potrzebuję być cały czas online (przeważnie i tak mam czas, aby rzucić okiem na telefon tylko kilka razy na godzinę). Dzięki temu, że aplikacja sama ponawia połączenie z sieciami WiFi oraz 3G co 15 minut, a na telefonie zawsze mam powiadomienia o nowych mailach, czy alerty z komunikatorów i społeczościówek, a do tego, gdy trzymam smartfona w ręce i mam podświetlony ekran, połączenie jest natychmiast wznawiane i na bieżąco dostaję komunikaty o tym co się dzieje w “internetach”, a dodatkowo mogę swobodnie porozmawiać np. na GTalku. Program zapewnia mi dostęp do sieci w określonych odstępach czasu, a korzystnie wpływa na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Aplikacja ma dwie wady. Pierwsza to spolszczenie interfejsu, które jest tylko częściowe i może mniej zaawansowanym użytkownikom sprawić trudności w odpowiedniej konfiguracji rozbudowanych ustawień programu. Drugą z nich jest wysoka cena pakietu Ultimate, która wynosi około 21zł. Mimo wszytko zachęcam Was do przetestowania tego programu i pamiętajcie, że na początek możecie wybrać darmową opcję.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA