REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pięć elementów, dzięki którym telewizja staje się osobista

20.07.2012
20:05
tv
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja osobista – co tak właściwie może kryć się pod tym hasłem? Ma ono o dziwo bardzo wiele wspólnego z bardzo ważnym trendem – post-PC. Dzięki smartfonom i tabletom odbiór wszelkiej maści treści stał się bardziej intymny i osobisty. Postanowiliśmy przygotować pięć elementów/aplikacji, które mogą sprawić, że twoja telewizja stanie się jeszcze bardziej osobista.

1. Kto ma pilota ten ma władzę – czyli każdy ma swojego pilota

W dobie Smart TV trudno jest kontrolować urządzenie tradycyjnym pilotem, dlatego też producenci prześcigają się w tworzeniu alternatywnych form sterowania. Poza wymyślnymi pilotami każdy z producentów oferuje także dodatkową aplikację na urządzenia mobilne. Aplikacje te ograniczają się czasami do podstawowych funkcji, czasami jednak rozbudowane są o przeglądarkę internetową, wysyłanie zdjęć czy specjalny ekran gamepada. To wszystko po to, by kontrola nad telewizorem stała się jeszcze wygodniejsza i dopasowana do naszych indywidualnych preferencji

2. Aplikacje VOD

Aplikacji VOD u nas dostatek, choć ich oferta nie jest zbyt porywająca. Jeśli kochamy polskie seriale oraz stare filmy, najczęściej klasy B, to wybór jest naprawdę szeroki. Jednak dostępność aplikacji praktycznie wszędzie sprawia, że telewizja staje się osobista, że to my tworzymy nasz własny kanał telewizyjny. Możemy oglądać nasze ulubione programy zarówno na telewizorze, jak i komputerze, czy smartfonie. To jest nasza telewizja i oglądamy ją tak jak chcemy.

3. Podcasty

Elementem uzupełniającym kolekcję VOD zdecydowanie są podcasty, zarówno te dostępne przez dedykowaną aplikację od Apple dla iPada i iPhone, jak i wszelkiego rodzaju programy tworzone na YouTube. W gąszczu materiałów wideo każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. To alternatywa dla telewizji, która dzięki smartfonom i Smart TV może śmiało z nimi konkurować.

4. Plex czyli domowe centrum rozrywki

Jednak sieć to nie wszystko. Zapewne wciąż wielu z nas gromadzi wiele materiałów na dysku. Czasy, gdy filmy trzeba było przegrać na pendrive, czy skonwertować do odpowiedniego materiału już minęły. Obecnie dostępne aplikacje jak np. Plex pozwalają cieszyć się naszymi cyfrowymi zasobami z dysku jednego komputera na smartfonach, tabletach, innych komputerach, a także na wybranych odtwarzaczach Blu-ray czy telewizorach. Dostępne są też różne inne alternatywne programy, jest też ekosystem Apple, który w połączeniu z Apple TV daje możliwość zarządzania i streamingu wideo do wielu urządzeń czy pomieszczeń. Takie rozwiązania przede wszystkim pozwalają na oglądanie tego, czego chcemy tam gdzie chcemy. Za pomocą Plexa możemy rozpocząć oglądanie serialu na komputerze, później obejrzeć go na smartfonie leżąc w wannie, a później dokończyć go siedząc wygodnie przed telewizorem.

5. Misio/ Shazam/HbbTV/Social Media

Telewizja osobista taka w pełni osobista to jednak nie jest, ponieważ coraz częściej dzielimy się ze znajomymi różnego typu informacjami. To jednak przede wszystkim pewna forma rozszerzenia sposobu, w jaki konsumujemy telewizję. Pragniemy czegoś więcej niż 30-minutowy serial, staramy się podglądać nasze ulubione pozycje w mediach społecznościowych, dyskutować o nich ze znajomymi i pozyskiwać dodatkowe informacje np. o wcześniejszych losach bohaterów. Przy amerykańskich serialach działa już Shazam, który umożliwia pozyskanie dodatkowych treści, w Polsce powoli rusza hybrydowa telewizja, która umożliwi uzyskania dodatkowych materiałów podczas oglądania telewizji.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA