REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kamera Samsung HMX-QF20 - recenzja Spider's Web

30.07.2012
20:53
Test kamery cyfrowej Samsung HMX-QF20 (BP/EDC)
REKLAMA
REKLAMA

Przywykliśmy do tego, że aparaty fotograficzne w naszych telefonach są coraz lepszej jakości. Producenci sprzętu mobilnego próbują nam zasugerować, że kamera wbudowana w nasz nowy smartfon to wszystko czego nam trzeba, aby wykonywać świetne zdjęcia i nagrywać filmy HD. Ostatnio testowaliśmy na Spider’s Web aparat w fotograficznej Nokii 808 PureView. Dzisiaj przyszła pora na recenzję cyfrowej kamery Samsung HMX-QF20.

Od pewnego czasu miałem niewątpliwą przyjemność testować kamerę Samsung HMX-QF20BP/EDC. Sprzęt raczej ze średniej półki cenowej, ale w praktyce urządzenie potrafi zaspokoić potrzeby zarówno młodych amatorów filmowania jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Co charakteryzuje kamerę HMX-QF20? Urządzenie cechuje nie tylko bardzo dobra specyfikacja techniczna, ale również wiele dodatkowych funkcji, które znacząco ułatwiają filmowanie jak i dzielenie się nakręconym materiałem.

Specyfikacja
Kamera została wyposażona w wysokiej jakości obiektyw Schneider Kreuznach  f = 2,6 – 52 mm (ekwiwalent małoobrazkowy 35 mm: 38 – 1 146 mm) z 20x zoomem optycznym. Funkcja zoomu cyfrowego pozwala natomiast na czterdziestokrotne zbliżenie filmowanego obrazu. Przesłona z zakresem 1,8 ~ 3,9 zapewnia dużą ilość światła nawet przy dużym zbliżeniu. Warto również wspomnieć, że optyczna stabilizacja obrazu Duo Plus znacząco poprawia jakość nagrywanego wideo nawet wtedy kiedy filmujemy bez statywu lub podparcia ręki.

Filmować możemy w trzech dostępnych rozdzielczościach:
Full HD (1 920 x 1 080 50i)
HD (1 280 x 720 50p)
Web Resolution (1 280 x 720 / 50p + 432 x 240 / 25p)

Należy tutaj zaznaczyć, że producent w specyfikacji technicznej nagina trochę prawdę. Urządzenie pozwala na filmowanie w rozdzielczości 1080i, a nie 1080p. A to właśnie ta druga wartość jest określana mianem technologii Full HD. Oczywiście przysłowiowy Kowalski nie dostrzeże tej różnicy, ale bardziej wymagający użytkownik powinien zwrócić na to uwagę. Kamera zapisuje nasze nagrania na kartę pamięci SD. Ja do testów dostałem kartę Samsung 16GB SDHC Class 10, ale z tego co się orientuję, nośnik nie znajduje się w zestawie sprzedażowym.

Samsung HMX-QF20 posiada dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2,7” (230 000 pikseli). Panel dotykowy nie ma najlepszej reakcji na dotyk i zdarzało mi się, że musiałem dwa razy kliknąć, aby urządzenie poprawnie odczytało mój wybór. Jednak mimo wszystko korzystanie z tego ekranu jest przyjemne i nie sprawia większych problemów. Kamera ta posiada moduł Wi-Fi, ale o tej funkcji opowiem za chwilę. Pełna specyfikacja urządzenia jest dostępna na stronie producenta.

Obsługa urządzenia
Kamera HMX-QF20 została wyposażona w kilka ciekawych funkcji i udogodnień, które znacząco zwiększają komfort filmowania i jej obsługi. Pierwsza to wspomniany ekran dotykowy, ale to oczywiście nie koniec dodatkowych opcji jakie oferuje wyświetlacz. Ekran jest ruchomy i pozwala o obrót o 180 stopni w górę i 90 stopni w dół. Ta pierwsza funkcja pozwala na sprawne filmowanie nas samych, dzięki czemu będziemy mieć pogląd na to czy zmieściliśmy się w kadrze. Idealna funkcja, aby nagrać pozdrowienia z wakacji, ale sprawdzi się również przy tworzeniu vloga w sieci. Przekręcenie ekranu w dół przyda się natomiast gdy filmujemy obiekty znajdujące się w oddali, a kamerę trzymamy w górze na wyciągniętej ręce. Zatem nie ważne w jakich okolicznościach przyjdzie nam nagrywać wideo, możemy być pewni, że podgląd obrazu będzie zawsze dobrze widoczny.

Ergonomia kamery sprawia, że używa jej się dobrze zarówno w prawej jak i lewej ręce. Co więcej, HMX-QF20 zorientuje się kiedy przełożymy ją do drugiej ręki i przekręci obraz tak, aby był w dobrej orientacji. Wszystko to dzieje się automatycznie i nie wymaga od nas żadnej ingerencji czy też wcześniejszej konfiguracji. Dzięki tej funkcji możemy być pewni, że nasze nagranie nie będzie wykonane “do góry nogami”.

Zdradziłem już wcześniej, że kamera Samsung HMX-QF20 posiada moduł Wi-Fi. Dzięki tej funkcji mamy możliwość dzielenia się ze znajomymi naszymi zdjęciami i filmami prosto z poziomu interfejsu urządzenia. Połączenie z siecią bezprzewodową nie sprawia większych problemów, może poza faktem, że wprowadzenie klucza jak i loginów oraz haseł za pomocą małego ekranu dotykowego nie jest za bardzo wygodne. Warto tutaj zaznaczyć również, że jeżeli w usługach Google posiadacie włączoną weryfikację dwuetapową, możecie mieć spory problem z  zalogowaniem do YouTube z poziomu kamery – mi ta sztuka się niestety nie udała.

Aparat fotograficzny
Kamera pozwala również na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 5,3 Mpix. Nad tą funkcją nie będę się rozwodził. Po prostu jest i działa bardzo przeciętnie. Oczywiśćnie jest to opcja dodatkowa i nie po to kupujemy kamery HD aby pstrykać nimi fotki. Jako ciekawostkę dodam tylko, że oprogramowanie preinstalowane w urządzeniu pozwala na zabawę zdjęciami poprzez nakładanie na nie różnych filtrów. Poniżej przykładowa fotka wykonana kamerą HMX-QF20.

Kamera cyfrowa
Urządzenie zostało już wstępnie przeze mnie przedstawione i zrecenzowałem dla Was większość ciekawych funkcji, które wyróżniają tę kamerę. Przyszła pora na to, na co pewnie wszyscy czekają, czyli próbki nagrań wideo. Poniżej znajdują się trzy filmiki, które nakręciłem na Operacji Południe, która jest największą paradą militarną w kraju. Na ostatnim materiale wideo zaprezentowałem możliwości zoomu optycznego.

http://youtu.be/eqFOUY5S18c

http://youtu.be/G1vNmcrJ-Vg

http://youtu.be/8EdqP-x4uoI

Podsumowanie
Kamera Samsung HMX-QF20 to idealne urządzenie zarówno dla osób, które zaczynają swoją przygodę z wideo filmowaniem jak i dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie w tym temacie. Jeżeli szukasz kamery, dzięki której z łatwością utrwalisz rodzinne spotkania, nakręcisz film z wakacji lub weekendowego wyjazdu za miasto to szczerze mogę polecić model HMX-QF20. Niewygórowana cena sprawia, że sprzęt jest jeszcze bardziej przystępny. W sieci ceny tej kamery zaczynają się od 970 zł.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA