REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Z jakich przeglądarek i systemów operacyjnych korzystają Czytelnicy Spider's Web?

05.07.2012
9:04
Spider`s Web
REKLAMA
REKLAMA

Wczorajszy wpis prezentujący krótką analizę tego, z jakich urządzeń mobilnych korzystają Czytelnicy Spider’s Web okazał się całkiem popularny. W komentarzach padła prośba o przygotowanie podobnego zestawienia dla komputerów klasy PC. Przygotowaliśmy je, chociaż w przypadku pecetów, Google Analytics nie pozwala się zagłębić na tyle głęboko, by wyciągnąć marki komputerów, co byłoby chyba najciekawsze. Niemniej jednak w poniższych tabelach jest kilka zaskakujących rzeczy nawet dla mnie, który zna Spider’s Web od podszewki.

Najpierw słów kilka o systemach operacyjnych w urządzeniach naszych Czytelników. Gdy Spider’s Web zaczynał swoją działalność w 2008 r., jeszcze, był to mój osobisty blog jedynie o Apple. Wtedy ponad 80% z ok 25 tys. Czytelników stanowili użytkownicy komputerów Mac. Dzisiaj… stanowią oni zaledwie 7,86% wszystkich, którzy odwiedzają Spider’s Web. To wynik jedynie o 0,8 pkt proc. wyższy od Androida (7,02%). Dominującą platformą na SW jest Windows, który pojawia się u ponad 71% komputerach naszych Czytelników.

Wśród tych, którzy pojawiają się tu z Windowsami, 64,5% to osoby, która mają najnowszą aktualnie na rynku wersję systemu Microsoftu, czyli Windows 7. Nieśmiertelny XP stanowi 26%, co daje wynik prawie cztery razy wyższy od Windowsa Visty.

Co ciekawe, bardzo podobny rozkład wersji systemu pojawia się u Czytelników z Makami. 66% z nich jest na najnowszej wersji systemu OS X, czyli 10.7 (Lion). Drugi w kolejności 10.6 (Snow Leopard) stanowi 25% tych, którzy zaglądają na SW z poziomu MacBooków. Trzeba przyznać, że te dane obalają nieco tezę, że użytkownicy Maków są dużo bardziej zdyscyplinowani jeśli chodzi o aktualizację OS do najnowszej wersji. Przynajmniej na Spider’s Web procent użytkowników z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego jest zbliżony w przypadku obu najpopularniejszych platform komputerowych.

Na Spider’s Web ciągle dominuje przeglądarka Firefox. Wprawdzie Chrome stale odrabia stratę do przeglądarki Mozilli, ale na dziś dalej z nią przegrywa – tym razem o pół punktu procentowego. Łącznie obie przeglądarki odpowiadają za 67% wszystkich odwiedzin naszego bloga. Przeglądarka od Apple’a – Safari, musi uznać wyższość norweskiej Opery, która jest na najniższym stopniu naszego podium z 10,3% udziałem. Co ciekawe, Internet Explorer, z którym Chrome bije się o miano najpopularniejszej dziś przeglądarki na świecie, ma u nas zaledwie 5,17%, co czyni go niewiele większym od przeglądarki systemu Android (4,10%).

Ciekawie prezentuje się także ranking przeglądarek internetowych w ujęciu z systemem operacyjnym. To, że pierwsze trzy miejsca są tożsame z suchym rankingiem przeglądarek na komputerach odwiedzających Spider’s Web mnie nie dziwi, natomiast fakt, że Safari na Maku jest wciąż bardziej popularna od Chrome’a na Maku jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Wydawało mi się, że użytkownicy Maków są bardziej otwarci na Chrome’a, a tu proszę – wciąż króluje Safari, która przynajmniej w moim odczuciu jest znacznie mniej przyjazna użytkownikowi, niż przeglądarka Google’a.

Cieszy mnie ranking najpopularniejszych rozdzielczości ekranu na komputerach Czytelników Spider’s Web, który pokazuje, że nasi Czytelnicy odwiedzają nas na dobrym, nowoczesnym sprzęcie. Najpopularniejsza u nas rozdzielczość ekranu to 1366 x 768, która dostępna jest głównie w nowych komputerach klasy PC (m.in. w ultrabookach). Zaskakuje również wysoka trzecia pozycja potężnej rozdzielczości 1920 x 1080.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA