REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy wyszukiwarka noclegów Lokalo.pl ma szansę przebić popularnością airbnb.com?

06.07.2012
10:01
Lokalo.pl
REKLAMA
REKLAMA

Serwis airbnb.com to świetna wyszukiwarka miejsc noclegowych. Dzięki dużej bazie prywatnych apartamentów i pokoi do wynajęcia, możemy znacząco obniżyć koszty pobytu w obcym mieście. Ostatnio do portfolio produktów Grupy Allegro dołączył nowy portal Lokalo.pl, który powiela tą funkcjonalność. Czy grupie Allegro uda się przebić airbnb i stanie się monopolistą w kolejnej branży?

Wyszukiwarka airbnb to świetny sposób na znalezienie alternatywnej formy noclegu. Jeżeli macie dość drogich hoteli czy hosteli o niskim standardzie koniecznie sprawdźcie wyniki wyszukiwania airbnb dla wybranej lokalizacji. Serwis dysponuje dużą bazą ofert noclegowych, pokoi i apartamentów do wynajęcia w 25 975 miastach w 192 krajach na świecie. W portfolio airbnb znajdziemy również niemałą liczbę ofert z Polski.

Portal jest bardzo rozbudowany i pozwala nie tylko na przeglądanie interesujących nas ofert, ale również pozwala na zapoznanie się z właścicielem lokalu. Użytkownicy, którzy już wcześniej skorzystali z danej oferty, mogą wystawiać szczegółowe recenzje i oceny. Serwis poda nam nie tylko informację o wiarygodności i rzetelności osoby wynajmującej dany pokój czy apartament, ale również poznamy średni czas odpowiedzi na zadane pytanie i przejrzymy kalendarz z wolnymi terminami, który jest cyklicznie aktualizowany. Portal airbnb zrzesza prawdziwą społeczność globtroter, podróżników i turystów z całego świata. Co ciekawe, pod polskimi ofertami zdecydowanie dominują anglojęzyczne komentarze, wystawiane przez gości zza granicy, którzy postanowili odwiedzić Polskę.

Przejdźmy do serwisu Lokalo.pl. To co uderza na początku to skopiowana szata graficzna strony. To smutne, że taki gigant polskiego rynku internetowego jak Grupa Allegro powielił nie tylko pomysł na biznes, ale również ukradł layout strony. Strona tytułowa jest inna, ale jak już zaczniemy przeglądać oferty widać olbrzymią inspirację serwisem airbnb. Górne menu wygląda bardzo podobnie, biorąc pod uwagę kolorystykę i układ przycisków. Poniżej belka tytułowa, ze strzałką i przyciskami do portali społecznościowymi, wygląda niczym wyjęta z portalu konkurencji. Sama oferta wynajmu wygląda identycznie, ten sam układ funkcji oraz ta sama kolejność wszystkich opcji, dodatkowo skopiowana kolorystyka wszystkich przycisków. Podsumowując, projekt portalu niczym nie zachwyca.

Lokalo.pl, który działa w wersji beta nie grzeszy również liczbą dostępnych ofert. Obecnie serwis nie dysponuje żadnym lokalem w Krakowie czy Toruniu, natomiast w Katowicach jest jeden, a w Zakopanem dwa. Jak widać na chwilę obecną z Lokalo.pl nie zaplanujemy raczej wyjazdu na wakacje czy letni weekend. Serwis jest jeszcze w powijakach, ale to przecież dopiero początek jego działalności.

 

Czy odniosą sukces? Uważam, że tak. Allegro to bardzo mocna i wpływowa marka w polskim internecie. Dysponują olbrzymią bazą klientów, których będą mogli zachęcić do wzięcia udziału w współtworzeniu portalu Lokalo.pl. Jednak niech mają się na baczności z wysyłaniem spamu, bo już raz odbiło im się to czkawką. Chyba wszyscy pamiętamy, jak allegrogroup promowało Citeam.pl – serwis dla miłośników miejskich atrakcji – i wykorzystało do tego bazę mailingową z Allegro.pl. Efekt był taki, że osoby korzystające z Gmaila oznaczały wiadomości z Citeam jako spam tak często i namiętnie, że aż Google zaczęło blokować pocztę z aukcji Allegro. Efekt był taki, że przez pewien czas zarówno kupujący jak i sprzedający nie dostawali powiadomień o bieżących transakcjach. Całe to zamieszanie, jest świetnym przykładem na to, że nawet taki gigant i internetowy monopolista musi się liczyć z zasadami panującymi w sieci.

Wracając do wynajmu lokali możemy być pewni, że Grupa Allegro przygotuje dużą i skomasowaną kampanię marketingową, która wypromuje ich kolejny serwis i o Lokalo.pl usłyszymy jeszcze nie raz. Jednak obecnie zachęcam was do korzystania z oryginału czyli airbnb, który dysponuje dużą bazą ofert, a użytkownicy wynajmujący lokale są sprawdzeni i posiadają wiele rekomendacji.

Do członków Grupy Allegro, mam jeszcze małą uwagę. Zapomnieliście skopiować genialnej aplikacji na iOS i Androida, którą posiada airbnb 🙂

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA