Tech

Cyfrowe radio w Polsce to raczej odległa przyszłość. Kolejne testy DAB+ zakończone

Cyfryzacja to temat o którym należy mówić. Jesteśmy na etapie przejścia z naziemnej telewizji analogowej na sygnał cyfrowy. Już za rok tylko on będzie jedynym standardem. Jednak to co udaje się telewizji, prawdopodobnie nie uda się z sygnałem radiowym. Właśnie zostały zakończone testy DAB+.

Można powiedzieć, że proces cyfryzacji telewizji przebiega całkiem gładko.Sposób informowania o tym opinii publicznej jest na żenująco niskim poziomie, jednak gdzie się nie obejrzymy w sklepach pełno dekoderów, które ktoś w końcu kupuje. Prawdziwy test czekać nas będzie za rok, gdy prawdopodobnie zostanie wyłączony sygnał telewizji analogowej.

W przypadku telewizji można mówić o prawdziwej rewolucji – cyfrowy obraz, wybrane kanały w jakości HD, przestrzenny dźwięk, dodatkowe usługi jak HbbTV, elektroniczny przewodnik po programach oraz znacznie większa ilość kanałów. Podobne zmiany są potrzebne także w radiu, choć tutaj większości z nas jakość dźwięku raczej nie przeszkadza, działa także RDS czy sygnalizacja iNews, iTraffic. Jedyne na co tak naprawdę narzekać możemy to na ilość radiostacji. W analogowym sygnale jest ich całkiem sporo, jednak w porównaniu do szerokich gustów muzycznych jest tego niewiele, zwłaszcza gdy spojrzymy na listę internetowych stacji.

Dlatego fantastycznie byłoby, gdyby pojawiło się cyfrowe radio. Radia satelitarne cieszą się popularnością w Ameryce, natomiast w Europie ich brakuje. Naziemny DAB, czyli Digital Audio Broadcasting funkcjonuje równolegle z radiem FM w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. System ten jednak nie jest zbyt popularny.

W Polsce natomiast od dłuższego czasu nadawane są emisje testowe. Aktualnie zakończono emisje w Warszawie, jednak wkrótce mają rozpocząć się kolejne testy. Polskie Radio w standardzie DAB+ miało nadawać już podczas Euro, tak się jednak nie stało.

Przyszłość cyfrowego radia w Polsce maluje się raczej w czarnych barwach. W przeciwieństwie do telewizji, nikomu zbytnio nie zależy na zmianach. Wszyscy duzi gracze mają wystarczający zasięg, a wprowadzenie kolejnych stacji radiowych działałoby tylko na niekorzyść największych komercyjnych rozgłośni. Zasięg i jakość jest zadawalająca, więc społeczeństwo także nie odczuwa w większości takiej potrzeby.

Radiowej rewolucji szybko więc nie będzie. Zanim DAB+ stanie się w pełni dostępny na terenie Polski, radia samochodowe pewnie będą powszechnie już wspierały odbiór internetowych radiostacji. A to właśnie w samochodzie obecnie najbardziej doskwiera brak cyfrowego radia.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst