Tech

Wyszukiwanie znajomych przebywających w pobliżu - ciekawostka czy kierunek rozwoju Facebooka?

Picture of the author

“Find Friends Nearby”, czyli po polsku “Znajdź znajomych w pobliżu” to nowa funkcja Facebooka, która jest dopiero na początku rozwoju, ale tkwi w niej ogromny potencjał. Dotychczasowy kształt Facebooka nie sprzyja poznawaniu nowych ludzi i docieraniu do nich. ‘Find Friends Nearby” ma temu zaradzić, i chociaż wciąż nie wiadomo, jaki udział w tworzeniu funkcji miał zakup Glancee, aplikacji pozwalającej na znajdowanie osób o podobnych zainteresowaniach, to zanosi się na naprawdę ciekawą zmianę w serwisie Zuckerberga.

Znajomych w pobliżu można znaleźć przez mobilną aplikację webową pod adresem fb.com/ffn lub przez aplikację mobilną na Androidzie i iOS wchodząc w menu->szukaj znajomych->inne narzędzia->znajdź znajomych w pobliżu. Funkcja ma obecnie spore ograniczenia, bo wymaga, żeby inni użytkownicy też mieli ją uruchomioną, ale pewnie to choroba wieku dziecięcego.

Pewnie właśnie dlatego na mojej liście nie pojawia się żadna osoba, ale w miastach możecie pewnie wypróbować funkcję wraz z sąsiadami. W obecnej formie Find Friends Nearby może przydać się do kilku zastosowań – na przykład do sprawdzania, czy ktoś ze znajomych jest w określonym miejscu czy szybkiego znajdowania nowo poznanych osób (przydatne pewnie zwłaszcza na imprezach i konferencjach – wystarczy poprosić o włączenie funkcji, a potem można dodawać do znajomych czy sukbskrybować).

Z racji ograniczeń wymagających włączenia FFN, by inni użytkownicy mogli zobaczyć osobę na liście, na razie ciężko znaleźć szersze zastosowania, ale to pewnie dopiero początek. Facebook od dłuższego czasu szykuje się na wyjście poza zamknięte grono znajomych, bo odkrywanie nowych użytkowników oparte na tak zwanych “interest graph” ma ogromny potencjał. Pokazał to na przykład Pinterest, gdzie realne znajomości liczą się o wiele mniej, niż te oparte na tych samych zainteresowaniach, hobby i gustach. Dziś ciężko znaleźć nieznane osoby, które też za to lubią modele samolotów, filmy z lat 60. i czytują z zamiłowaniem książki political fiction.

Find Friends Nearby może być więc ciekawym punktem wyjściowym do stworzenia dodatkowej sieci społecznościowej w samym Facebooku – wyobrażacie sobie powiadomienia push za każdym razem, gdy gdzieś w okolicy znajduje się osoba o tych samych preferencjach czy która ma wspólnego z nami znajomego? Z opcją prostego wyłączenia lokalizowania, z możliwością decydowania, kto może nas zobaczyć…

Chociaż nie wiem do końca, czy takie funkcje nie rozmyłyby jasno określonej tożsamości Facebooka. Do takich działań mamy Twittera, Google+, mamy też startupy, dedykowane aplikacje czy nawet serwisy dla ludzi o podobnych zainteresowaniach. Żaden z nich nie ma jednak prawie miliarda użytkowników, z czego większość korzystałaby z serwisu na co dzień.

W obecnej postaci Find Friends Nearby jest przydatną ciekawostką, którą pewnie będą wykorzystywać wtajemniczeni użytownicy Facebooka. Warto jednak obserwować, w którą stronę się rozwinie, bo to dużo powie przyszłych planach na rozwój Facebooka.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst