REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Windows 8 w końcu pokazuje możliwości - tablety, PC, ultrabooki i potworki

05.06.2012
18:07
Windows 8 w końcu pokazuje możliwości – tablety, PC, ultrabooki i potworki
REKLAMA
REKLAMA

Na targach Computex 2012 zaczął się prawdziwy wysyp nowych urządzeń, dla których zaistnienia pole stworzy Windows 8. Jedne wyglądają ciekawie, inne mniej, są też pomysły kompletnie od czapy, ale jedno jest pewne – branża technologiczna rusza z kopyta i PC zmienia swój obraz. Na razie obserwujemy wysyp ultrabooków i tabletów, z tym, że niektóre z nich mają 2 wyświetlacze, inne to połączenia tabletów z komputerami, a jeszcze inne to tak zwane “potworki” od pierwszego wejrzenia.

Po pierwsze pojawiają się dziesiątki ultrabooków drugiej generacji, których ceny zaczynają się już od 600 dolarów. Nie możemy oczekiwać w tych cenach cudów, jednak ich zróżnicowanie zarówno sprzętowe jak i estetyczne jest coraz większe, wszystko z korzyścią dla odbiorców końcowych.

Ciekawsze za to są premiery tabletów i ultrabooków tworzonych z myślą o Windowsie 8. Moimi faworytami są jak na razie tablety z mocą PC, Windowsem 8 i możliwością podłączenia pełnoprawnych klawiatur przekształcających je w notebooki. Na przykład ten nie do końca określony Samsung Series 5 Hybrid PC. Niedawno Przemek Śmit recenzował Samsunga PC Slate – Hybrid PC to rozwinięcie tego konceptu, czyli mocny komputer plus dock rodem z ASUSA Transformer Prime.

Dodatkowo urządzenie ma wspierać oprogramowanie znane z Galaxy Note’a, które pozwala na rozbudowaną pracę z rysikiem, tylko że w tym wydaniu na Windowsie. Tablet, notebook? Tableto-notebook?

Samsung wypuści też nowe ultraboki z dotykowymi ekranami, a ciekawostką jest, że model Ultra Convertible ma obracany ekran. Mechanizm działa tylko na jednej osi, co oznacza, że po przekręceniu ekranu do tyłu spodem urządzenia stanie się klawiatura i trochę nie wiem, czy to całkiem rozsądne rozwiązanie, ale z pewnością ciekawe. Ważne, że zarówno Ultra Convertible jak i Ultra Touch zaoferują to, czego brakuje mi najmocniej podczas testowania Windowsa 8 Release Preview: pełnoprawne, opcjonalne dotykowe ekrany.

Acer zaprezentował tablety Iconia W700 i W510, odpowiednio o przekątnej ekranu 11,6 i 10,1 cala. Tak, jak Hybird PC od Samsunga będą one miały możliwość podłączenia dodatkowych klawiatur czy ustawienia w dockach, jednak co ciekawe oba posiadają ekrany o rozdzielczości FullHD. W700 według Acera wraz z akcesoriami ma zastąpić domowe PC, a W510 stworzony został z myślą o zastąpieniu notebooka. Oba oczywście działają na Windowsie 8 i procesorach Intela.

U Asusa oprócz nowych klasycznych ultrabooków pojawił się też prototyp urządzenia TAICHI – ultrabooka z dwoma ekranami FullHD. Jednym z przodu, nad klawiaturą, a drugim z tyłu. Wewnętrzny ekran ma pozwalać na klasyczną pracę, a zewnętrzny, dotykowy, służyć jako tablet. TAICHI napędzany będzie procesorami Ivy Bridge, 4 GB RAMu, a tylny wyświetlacz może działać jako “mirror”, ale też niezależnie od zewnętrznego, tak, że z komputera mogą korzystać jednocześnie na przykład dwie osoby. Brzmi to trochę dziwnie, ale i intrygująco.

To tylko wycinek z całej gamy urządzeń od różnych producentów. Swoje pomysły na tablety z Windowsem 8 pokazała na przykład Toshiba i Lenovo. Toshiba oprócz tego zaprezentowała ultrabooka z ekranem 14,4 cala i stosunkiem boków ekranu 21:9. Taki długi, wąski potworek. Samsung pokazał komputer All-in-One z Windowsem 8, MSI ultrabooka Slider 20 z ciekawym mechanizmem, który pozwala na schowanie klawiatury pod ekranem i używanie go jako tabletu.

A to przecież dopiero początek!

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA