Tech

Asus zamienia tablety w ultrabooki i komputery All-in-One

Podczas spotkania „Incredible Innovation. Endless possibilites”, Asus zaprezentował kilka bardzo apetycznie wyglądających urządzeń. Szef kuchni poleca ultrabooka TAICHI oraz Transformera AiO, czyli stylowe połączenie tabletu i komputera All-in-One. Na karcie dań głównych znalazły się również Transformer Book oraz dwa gorące Tablety 810 i 600. Ślinka cieknie? Poznajcie bliżej nowe hybrydy od Asusa.

Ultrabook TAICHI wyróżnia się dwoma panelamiIPS/FHD, które są podświetlane diodami LED. Asus postanowił zerwać z formą notebooków jakie znaliśmy do tej pory i dzięki ekranowi dotykowemu zamontowanemu w pokrywie, TAICHI potrafi zmienić się w funkcjonalny tablet. Co ciekawe, oba ekrany są od siebie całkowicie niezależne, co otwiera przed deweloperami i użytkownikami zupełnie nowe możliwości na wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału. Ultrabook Asusa będzie korzystał z procesorów Ivy Bridge, 4GB pamięci RAM, szybkiego dysku SSD oraz dwupasmowej łączności 802.11n Wi-Fi. Urządzenie będzie dostępne w dwóch rozmiarach 11,6” oraz 13,3”.

Drugim interesującym urządzeniem jest Transformer AiO, czyli hybryda pełną gębą. Mamy tu do czynienia z ciekawym połączeniem komputera All-inOne z tabletem. Asus przygotował sprzęt do pracy pod kontrolą systemu Windows 8, ale tylko jeden przycisk dzieli nas od przełączenia się na Androida. Rozszerzony, 18,4-calowy, 10-punktowy ekran, pozwala na wygodną pracę, jak na każdym innym desktopie. Jednak w każdej chwili możemy odpiąć ekran i używać go jako bezprzewodowego monitora dla All-in-One, albo zamienić go w androidowy tablet.

Następną hybrydą, która została zaprezentowana jest przypominający klasycznego ultrabooka Transformer Book. Asus postanowił stworzyć mocnego ale i bardzo zgrabnego notebooka, który będzie wyróżniał się bardzo przyzwoitą specyfikacją techniczną. Dodatkowo urządzenie pozwala na odpięcie pokrywy górnej, która zamienia się w wygodny oraz wydajny tablet. Całość działa pod kontrolą systemu Windows 8, a w specyfikacji znajdziemy 3-cią generację procesorów Intel Core, dyski SSD i HDD, 4GB dwukanałowej pamięci DDR3 oraz porty USB 3.0.

Kolejnym nowym urządzeniem, które się dumnie prezentuje w portfolio producenta, jest Tablet 810. Został on wyposażony w nową generację procesorów Intel Atom, 2GB pamięci ram oraz 64GB pamięci eMMC. Asus postawił w tym przypadku na ekran o przekątnej 11,6” i rozdzielczości 1366×768, który działa w oparciu o technologię Super IPS+ zapewniającą dobrą jakośc obrazu niezależnie od otoczenia, w którym przyjdzie nam pracować.

Tablet 600 to hybryda, która działa pod kontrolą systemu Windows RT oraz korzysta z czterordzeniowego procesora NVIDIA Tegra 3. Urządzenie wyposażono również w 12-rdzeniowy procesor graficzny, 2GB RAM oraz 32GB pamięci eMMS. Ekan o przekątnej 10,1” posiada tą samą rozdzielczość co poprzedni tablet i również oferuje doskonałą czytelność obrazu zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, dzięki technologii Super IPS+.

Obydwa urządzenia wyróżniają się dołączoną do zestawu stacją dokującą, która zamienia je w najprawdziwsze notebooki. Po takim zabiegu urządzenie zostaje rozbudowane oczywiście o klawiaturę QWERTY z touchpadem, ale również dodatkowo o porty USB czy drugą baterię. Tablet 600 oraz 810 posiadają również czujniki NFC, które pozwalają na błyskawiczną synchronizację z pozostałymi urządzeniami wspierającymi tę technologię.

Spośród wszystkich zaprezentowanych hybryd największe wrażenie zrobił na mnie Asus Transformer AiO, łączący w sobie zalety stacjonarnego PCta z mobilnością tabletu. Dodatkowym atutem są wspomniane dwa systemy operacyjne, pomiędzy którymi możemy się w łatwy sposób przełączyć. Na samą myśl o możliwościach które oferuje taka hybryda, zaczynam z utęsknieniem wyczekiwać premiery rynkowej. A może jednak Ultrabook TAICHI? Sam już nie wiem…

Jedno jest jednak pewne. Nowe tablety z Windowsem 8, które zaprezentował Asus otwierają nowy rozdział w historii urządzeń mobilnych. Nie chciałbym być złym prorokiem, ale coś mi mówi, że klasyczne tablety z Androidem lub iOS mają przed sobą naprawdę potężnego rywala.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst