Tech

SmartGlass, Internet Explorer dla Xboksa... Microsoft na targach E3 prezentuje wizję zintegrowanej przyszłości

Microsoft prezentuje dziś na targach E3 nowości, i trzeba przyznać, że spore i bardzo ważne dla przyszłości przemysłu rozrywkowego. Wiemy już, czym jest SmartGlass, wiemy też, że na Xboksie pojawi się w końcu przeglądarka pozwalająca na normalny, nieograniczony do dedykowanej aplikacji od dostawcy treści. Od dawna wiadomo, że Xbox ma być centrum domowej rozrywki, połączony ze wszystkimi innymi urządzeniami takimi jak PC czy smartfony. Już niedługo ta wizja się urealni w bardzo nowoczesny i obiecujący sposób.

SmartGlass to aplikacja na PC i smartfony, dzięki której użytkownicy będą mogli łączyć się z konsolą i kontrolować treści. Czyli zaczynam oglądać film na komputerze, potem kontynuuję na konsoli podłączonej do telewizora, a ponieważ spieszę się na autobus, to dokańczam na smartfonie. Dodatkowo urządzenia z aplikacją SmartGlass mają służyć jako dodatkowy ekran – za ich pomocą można będzie kontrolować treści na innych urządzeniach z ekosystemu Microsoftu, a także wykorzystywać na przykład do gier. Microsoft nie chce ograniczać się tylko do Windowsa i planuje udostępnienie Smart Glass na jak największej liczbie platform, w tym Androidzie i iOS, ale dodatkowe funkcje takie jak współpraca z grami z konsoli dostępne będą tylko na urządzeniach z Windowsem 8 i Phone.

Z innych wieści: Zune’a zastępuje Xbox Music, serwis muzyczny zintegrowany z Xboksem, który będzie dostępny na Windowsie 8, Windows Phone’ie i Xboksie. Microsoft zapowiedział mnóstwo nowych gier i aplikacji na Xboksa. Głosowe wyszukiwanie w Xboksie dostępne będzie w wielu nowych językach – nie wiadomo, czy również w Polskim. Jesienią Internet Explorer pojawi się w hubie „web” na Xboksie i będzie można obsługiwać go za pomocą Kinecta oraz SmartGlass.

Ta ostatnia informacja jest dosyć ciekawa. O ile wszyscy spodziewaliśmy się nowych usług, Xbox Music czy coraz mocniejszej integracji między systemami – i to zapewni SmartGlass. Przeglądarka internetowa jest jednak niespodziewaną nowością i jej obecność wynika pewnie z tego, że skoro urządzenia mają integrować się między sobą w jak największym stopniu, to powinny oferować podobne funkcje. Tym samym Xbox na jesień będzie w stanie służyć jako konsola do gier, centrum rozrywki filmowo-muzyczno-aplikacjowej i dodatkowo jako terminal dostępu do sieci. Niesamowite jest to, czego właśnie dokonuje Microsoft.

A dokonuje rzeczy bardzo ważnej. Opierając się na jednym z najpopularniejszych swoich produktów w ostatnich latach – Xboksie – tworzy ogromny i pełny ekosystem, na dodatek obsługiwany bardzo nowocześnie i według wszelkich futurystycznych prawideł. Kinect zapewna obsługę gestów, dzięki której można porozumiewać się z urządzeniami „wzrokowo”. Rozpoznawanie mowy pozwoli na obsługę na przykład TV dosłownie bez ruszania palcem. Smartfony mogą służyć jako piloty, tablety jako dodatkowe ekrany… Pamiętacie projekt interaktywnego, nowoczesnego domu od Microsoftu? Właśnie się on spełnia.

To jeszcze nie koniec konferencji Microsoftu, ale już można powiedzieć, że kierunek, w którym dąży firma, jest niesamowity i żaden inny producent nie zaprezentował tak pełnych, przemyślanych rozwiązań. To, czy zaadaptują się na rynku zależy od wielu czynników, takich jak powodzenie Windows Phone’a czy ułatwień dla deweloperów przy tworzeniu rozwiązań wykorzystujących te wszystkie możliwości, jednak kierunek jest jak najbardziej słuszny.

 

*zdjęcia z Engadget

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst