Tech

Samsungowi spodobały się inteligentne tagi NFC

Picture of the author

Wraz z rynkową premierą smartfonu Xperia S Sony zaprezentował tzw. SmartTagi. Działają one w oparciu o technologię NFC i pozwalają na sprawną zmianę ustawień i profili urządzenia. Samsung podchwycił pomysł konkurenta i trzeba przyznać, że całkiem ciekawie go rozbudował.

W pakiecie z telefonem Xperia S klient otrzymuje cztery inteligentne tagi NFC. Można je odpowiednio zaprogramować i wykorzystać do zautomatyzowanego wykonywania zmiany ustawień, konfiguracji i profili dźwiękowych. Dla przykładu w samochodzie możemy mieć SmartTag, który będzie wywoływał włączenie Bluetooth, GPSu i włączenie aplikacji do nawigacji satelitarnej. Aby zastosować w telefonie ustawienia przypisane do danego taga, wystarczy zbliżyć do siebie obydwa urządzenia, a technologia NFC wykona za nas całą pracę.

http://youtu.be/LfkFgtoQtFQ

Samsungowi spodobał się pomysł konkurencji i postanowił zaproponować swoim klientom podobne rozwiązanie. Za 14,99$ można zakupić paczkę pięciu naklejek z tagami NFC, które po odpowiedniej konfiguracji mogą służyć do automatycznej zmiany ustawień telefonu lub jako skróty do wielu ciekawych funkcji.

Oto lista parametrów, które możemy wywołać tagami TecTiles od Samsunga:
– zmiana ustawień urządzenia (Bluetooth, WiFi, dźwięki, podświetlenie ekranu itp.)
– uruchamianie wybranych aplikacji
– połączenie z wybraną siecią WiFi
– wyświetlenie zaprogramowanej wiadomości
– rozpoczęcie rozmowy z wykorzystaniem Google Talk
– udostępnianie wizytówek kontaktów
– wyświetlenie określonej lokalizacji na mapach
– otwarcie danej strony internetowej
– automatyczne zameldowanie się w danej lokalizacji na Foursquare lub Facebook
– “zalajkowanie” określonej strony na Facebooku
– zmiana statusu na Facebooku
– wysłanie określonego tweeta
– automatyczne śledzenie danego profilu na Twitterze

Jak widać – funkcji, które możemy zastosować jest na prawdę sporo. Część z nich bez wątpienia przyda się w domowym zaciszu lub miejscu pracy. Ale są też takie, które można wykorzystać do zastosowań komercyjnych, np. ułatwiając klientowi check-in w naszym lokalu w zamian za co nagrodzimy go rabatem lub drobnym upominkiem. Sposobów na wykorzystanie technologii NFC jest wiele. Zaczęło się od płatności zbliżeniowych, poprzez automatyczne parowanie urządzeń, na inteligentnych tagach kończąc. Znając życie to jednak początek zabawy i z czasem producenci znajdą nowe interesujące zastosowania dla NFC.

źródło  1, 2

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst