REKLAMA

Potrzebny jest kanał młodzieżowy. Tylko czemu tworzy go właśnie Tadeusz Rydzyk?

13.06.2012 07.00
tv_trwam logo trwam tv
REKLAMA
REKLAMA

Jako czołowego gracza politycznego można go uwielbiać lub nienawidzić, jednak każdy jego rywal oraz obserwator tego, co dzieje się w naszym kraju nie może mu odmówić smykałki do interesów oraz swoistego majstersztyku w działaniach marketingowych. Mowa oczywiście o ojcu Tadeuszu Rydzyku. Co ten człowiek robi na Spider’s Web? Tworzy telewizyjny kanał młodzieżowy TVM1. Wiele wskazuje na to, że może być to jego kolejny sukces.

Radio Maryja to licząca się w Polsce rozgłośnia radiowa, szczególnie jeśli chodzi o rozstrzyganie losów politycznych naszej Ojczyzny. Piąte miejsce wśród ogólnokrajowych rozgłośni to zdecydowanie dobry wynik. Pozostałe media fundacji Lux Veritatis nie mogą już się pochwalić takimi sukcesami i są zdecydowanie niszowe. Mowa o gazecie codziennej ‚Nasz Dziennik’ oraz telewizji TRWAM, o której głośno przy okazji fali stricte politycznych protestów pod szyldem nieobecności kanału na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej.

Teraz jednak ekipa z Torunia ma stworzyć zupełnie nowy kanał telewizyjny adresowany do młodzieży. Ma on znaleźć swoje miejsce najpierw na satelicie, a w przyszłości także w jednym z multipleksów DVB-T. Bardzo możliwe, że uzyskanie licencji na dostępność w telewizji naziemnej dlatego kanału będzie łatwiejsze niż dla telewizji TRWAM.

Nie można tutaj nie zauważyć kunsztu menadżerskiego Rydzyka. W końcu adresuje swój drugi kanał telewizyjny do młodzieży – grupy, w której jego działanie jest najbardziej wyszydzane, ale też grupy której najbardziej brakuje mu przy wsparciu dla idei politycznych.

Informacje o pojawieniu się TVM1 uwidaczniają braki na rynku tematycznych kanałów telewizyjnych. Mamy kilkadziesiąt kanałów telewizyjnych, a żaden z nich nie jest adresowany bezpośrednio dla młodzieży. Mamy kanały typowo dla maluchów, dziecięce, z animacjami i serialami dla trochę starszych dzieci, a później już kanały muzyczne i to dość słabej jakości. Na rynku nie ma kanału dla osób w wieku 16-24, gdzie poza muzyką znalazłyby się odpowiednie treści. W Telewizji Polskiej która powinna pełnić rolę misyjną brak takich programów – nie ma już dziś chociażby słynnego „Roweru Błażeja” nadawanego na przełomie wieków.

Brakuje nowych polskich seriali adresowanych do tej jakże komercyjnie atrakcyjnej grupy docelowej. Brakuje też miejsca, gdzie właśnie tylko takie produkcje zza oceanu mogłyby być puszczane. A USA w tej dziedzinie może się pochwalić pozycjami, które biją rekordy popularności. Plotkara, czy 90210 nie zachwycają może ambitną fabułą, jednak to typowe seriale dla młodzieży, które u nas upychane są w ramówce serialowych kanalików, czy jako zapychacze porannych ramówek stacji ogólnopolskich.

Młodzieży należy się miejsce z sporą ilością dobrych treści, merytorycznych dyskusji. Może młodzi ludzie coraz częściej odchodzą od telewizora na rzecz internetu, ale  telewizja wciąż jest najważniejszym medium, oglądają ją miliony osób. Szkoda tylko, że takie rzeczy zauważa kontrowersyjny biznesmen mieszający sprawy polityczne z sprawami kościelnymi. Ruch młodzieżowy w kościele jest całkiem spory i działający bardzo sprawnie, wystarczy zauważyć jak wiele osób uczestniczy w corocznych spotkaniach na polach Lednickich. Niedobrze, że takie wydarzenia będą łączone z osobą Rydzyka.

Nadzieją jest jednak, że ten pomysł zostanie zauważony przez innych dużych nadawców i postanowią także spróbować swoich sił w tworzeniu telewizji dla młodych. Do tej pory był tylko jeden większy tego typu projekt O.TV, czyli telewizja Jurka Owsiaka. Niestety przez ograniczoną dostępność jedynie na platformie N, nie zyskała większej popularnośći.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA