REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Partnerstwo Technologiczne Orange przy UEFA EURO 2012™ to nie tylko kable i serwery

orange-uefa
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012 wkracza w decydującą fazę. Przed nami wielki finał, a my wspólnie z firmą Orange Polska w kilku wpisach odsłaniamy technologiczne kulisy tego wielkiego turnieju. Przy okazji spróbujemy wytłumaczyć co kryje się za pojęciem ‘Partnerstwa Technologicznego’, którym posługuje się Orange.

Finały Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012™ w piłce nożnej to nie tylko jedna z największych i najważniejszych imprez w sportowym kalendarzu, ale również gigantyczne przedsięwzięcie infrastrukturalne. Jak gigantyczne, może przekonać się tylko ten, komu dane było odwiedzić jeden ze stadionów, na których rozgrywane są mecze. My – na chwilę przed rozpoczęciem turnieju – mieliśmy okazję zwiedzić Stadion Narodowy w Warszawie na zaproszenie Partnera Technologicznego UEFA EURO 2012™, firmy Orange Polska.

Partnerstwo technologiczne przy organizacji tak wielkiej imprezy jak finały piłkarskich mistrzostw Europy to nie tylko marketingowy slogan, lecz również gigantyczne pokłady pracy w celu stworzenia kompleksowego rozwiązania teleinformatycznego na potrzeby organizacji i obsługi wydarzenia.

W ramach partnerstwa technologicznego UEFA EURO 2012™, firma Orange Polska zobowiązała się do zapewnienia łączności nie tylko na stadionie i bezpośrednio wokół niego, ale także pomiędzy 20 kluczowymi dla mistrzostw lokalizacjami na terenie całej Polski, w tym na czterech lotniskach, czterech stadionach, w pięciu głównych hotelach, Międzynarodowym Centrum Nadawczym (IBC) oraz Lokalnym Komitecie Organizacyjnym (LOC). To jeden z największych projektów w historii polskiej firmy telekomunikacyjnej – przygotowywano się do niego przez 3 lata, a bezpośrednia realizacja projektu trwała 3 tygodnie.

Każda z 20 lokalizacji obsługiwanych przez partnera technologicznego ma swoje indywidualne potrzeby w zakresie obsługi teleinformatycznej. Przeanalizujmy najbardziej spektakularne z nich, czyli stadiony.

Każdy stadion ma 9 różniących się wymaganiami obszarów, w których partner technologiczny dostarcza wsparcie dostosowane do różnorodnych środowisk pracy. Są to m.in. pomieszczenia dla obsługujących imprezę przedstawicieli mediów: trybuna komentatorska, media room, strefy dla fotoreporterów i operatorów kamer oraz strefa kontaktów z mediami. Wszędzie tam musi być zapewniony dostęp do internetu stacjonarnego oraz bezprzewodowego. Dodatkowo w pomieszczeniach dla dziennikarzy partner musi zapewnić sprawnie działające telefonię korporacyjną, linię analogową, linie ISDN, kioski internetowe, drukarki, telewizory oraz ekrany komentatorskie.

Kluczową dla komunikacji na całym stadionie jest jednak główna centrala telekomunikacyjna, w której znajdziemy między innymi: nadmiarowe szafy z kompletem urządzeń sieciowych, zduplikowane systemy dystrybucyjne MDF dla linii cyfrowych oraz nadmiarowe kable optyczne do dwóch niezależnych węzłów szerokopasmowej sieci rozległej ROADM. W tym obszarze znajduje się także centrum zarządzania siecią teleinformatyczną stadionu, a w niej: stacjonarny i bezprzewodowy internet, telefonia korporacyjna, radio TETRA, notebooki, drukarki i telewizory.

Partner Technologiczny jest również odpowiedzialny za zapewnienie obsługi teleinformatycznej w kluczowych miejscach dla obsługi medialnej sportowych wydarzeń: na parkingach dla wozów transmisyjnych, strefach restauracji, strefie VIP, strefach biur oraz strefach biletowych, czyli tzw. ‘bramkach’. Wszędzie tam, obok stacjonarnego i bezprzewodowego dostępu do internetu, zapewniane są laptopy, drukarki i telewizory.

Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że chodzi tu tylko o kable i serwery. Przy obsłudze tak wielkiego wydarzenia najważniejszy jest bowiem czynnik ludzki. Łącznie przy projekcie – zarówno w poszczególnych lokalizacjach na terenie całej Polski, jak i w centrali Orange Polska – pracuje ponad 1500 osób. 600 z nich oddelegowanych jest do pracy na polskich stadionach, na których odbywa się turniej UEFA EURO 2012™, z których z kolei 50 bezpośrednio odpowiedzialnych jest za odpowiednią jakość realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia.

Wpis ma charakter komercyjny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA