Tech

on{x} - Microsoft pozwoli zautomatyzować działania na Androidzie

Picture of the author

on{x} beta to narzędzie w fazie beta stworzne na Androida przez Microsoft pozwalające na zautomatyzowanie zadań, czynności wykonywanych na telefonie. Wychodzisz do pracy? Telefon to rozpozna i sam włączy odtwarzacz muzyczny, byś mógł posłuchać ulubionego wykonawcy w drodze. Gdy Twoja druga połówka pyta SMS-em gdzie jesteś, telefon automatycznie odeśle odpowiedź z lokalizacją.

on{x} to aplikacja mobilna, którą steruje się przez stronę internetową. Z poziomu strony można dodawać, usuwać czy modyfikować skrypty, które potem uruchamiane są na telefonie. Użytkownicy mogą tworzyć własne reguły, ale muszą znać chociaż podstawy javy. Mogą też korzystać z gotowych reguł przygotowanych przez Microsoft. Tych niestety jest na razie mało, jednak możliwość wymiany reguł na forum daje nadzieję, że już niedługo osoby nie potrafiące „grzebać w kodzie” będą miały w czym wybierać.

Dla mnie to spora bariera – próbowałam zmusić regułę „Włącz odtwarzacz, gdy idę” do działania i do uruchamiania Deezera, jednak mi się nie udało. Zaletą on{x} są jednak stosunkowo proste API udostępnione przez Microsoft, w tym API ModeOfTransport, dzięki któremu można korzystać z funkcji rozpoznawania położenia czy rodzaju ruchu.

Możliwości on{x} są ogromne, więc mam nadzieję, że niedługo narzędzie skupi wokół siebie sporą społeczność. Minusem rozwiązania jest jednak konieczność zalogowania przez Facebooka – komentarze pod aplikacją w Google Play są dosyć ostre. Użytkownicy chcieliby mieć możliwość logowania za pomocą konta Google lub Live, skoro to aplikacja od Microsoftu. W komentarzach przewijają się też obawy dotyczące prywatności, bo rzeczywiście duet Microsoftu z Facebookiem, który może wykonywać dosyć zaawansowane działania na telefonach z Androidem wygląda faktycznie lekko dziwnie.

Zastanawiające, że takie ciekawe i dosyć innowacyjne projekty pojawiają się na Androidzie, czyli jakby nie patrzeć konkurencyjnej dla microsoftowego Windows Phone 7 platformie. Nie warto tu szukać teorii spiskowych, ale zastanowić się, dlaczego tak jest. Windows Phone 7 to system niszowy, na dodatek maksymalnie zamknięty i nie oparty, jak Android, w dużym stopniu na javie. Ironia jest tu oczywista.

Ja jednak wolałabym potraktować on{x} jako próbę stworzenia innowacji i ocieplenia wizerunku i wykorzystania do tego otwartości Androida. Warto dodać, że chociaż podobne aplikacje wykonujące określone działania istnieją na Androidzie już od dłuższego czasu – na przykład Tasks, to jednak oferują konkretny zakres działań. on{x} może nie jest tak proste przy tworzeniu, ale dzięki API stwarza ogromne możliwości.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst