Tech

Onet pokazuje Google jak powinno robić się mobilną pocztę (testowane na iPadzie)

Muszę przyznać, że nie jestem fanem webowych klientów pocztowych. Używając Maka oraz urządzeń z iOS łatwo jest się przyzwyczaić do naprawdę dobrze wyglądających i co najmniej tak samo funkcjonalnych natywnych aplikacji pocztowych. Jeśli jednak one nam nie odpowiadają, to do dyspozycji jest także Sparrow, który wkrótce wyjdzie także na iPada. To właśnie na tablecie uruchomienie przeglądarkowego Gmaila wzbudza u mnie bardzo negatywne emocje. Onet pokazuje, że tak nie musi być – właśnie sprawdziłem nową mobilną wersję poczty.

O to co jest lepsze klient webowy, czy aplikacja można toczyć takie same batalie jak o to, czy odpowiadać na maile pod wypowiedzią czy też nad. To taka sama nieskończona wojenka jak ta pomiędzy zwolennikami iOS, a Androida czy Xboxa i Playstation. Jedna i druga forma korzystania z poczty ma swoje wady i zalety. Klient w przeglądarce gwarantuje podobne odczucia na dowolnym komputerze, a teraz także często na dowolnym urządzeniu mobilnym.

Google ze swoim Gmailem pokazał, że klient pocztowy zamknięty w stronie internetowej może być pokaźnym narzędziem, które można także uruchomić na telefonie czy tablecie. O ile tradycyjna wersja webowa tej popularnej usługi jest dopracowana i zapewne dla wielu osób stanowi także podstawowego klienta pocztowego, to wersja mobilna na iOS jest bardzo słaba zarówno w wersji uruchamianej przez przeglądarkę, jak i przez specjalnie stworzoną do tego aplikacje. Wersja webowa szczególnie na iPadzie wypada kiepsko. Interfejs graficzny zdecydowanie odbiega od obecnych standardów, panuje generalny bałagan, choć oczywiście pozwala na naprawdę dużo.

Jak powinien wyglądać webowy klient pocztowy pokazuje Onet. O tej internetowej aplikacji pisała już Ewa Lalik zagłębiając się w najdrobniejsze szczegóły. Ja także testowałem beta wersję mobilnej Onet poczty. Zdecydowanie nie jest to tak potężny kombajn biurowy jakim jest mobilna wersja Gmaila, ale chyba nie tego oczekują także użytkownicy tej poczty.

Onet Poczta to przede wszystkim schludny, praktyczny, minimalistyczny klient e-mail. To poczta stworzona dla stałych użytkowników tej usługi. Nie każdy potrzebuje poczty w trybie push, czy ogólnie sprawdzania jej kilka lub kilkanaście razy dziennie. Nie każdy też otrzymuje kilkadziesiąt wiadomości dziennie, by musieć nią jakoś specjalnie zarządzać. I to właśnie tacy ‚casualowi użytkownicy’ korzystają z poczty oferowanej przez główne portale. Ma ona być prosta w obsłudze i dostępna gdy tylko wejdziemy na portal. To daje Onet, wkrótce także dla wszystkich użytkowników mobilnych. Stara wersja lajt odejdzie w niepamięć i zastąpi ją mobilna Onet Poczta.

Wersja mobilna jest ograniczona do podstawowych funkcji, ale nie brakuje tu chociażby wysłania e-maila z innego aliansu pocztowego. Grupę Onet czeka jeszcze sporo pracy nad tym produktem, by dodać mu trochę narzędzi, ale na to warto dać trochę czasu. Na razie nacisk został położony na wygląd i intuicyjność i to zostało zrobione celująco. Trzy kolumnowy widok na iPadzie jest bardzo sympatyczny. Także do wersji pionowej nie można się przyczepić, choć oczywiście jako aktywny użytkownik usług pocztowych odczuwam spory niedosyt jeśli chodzi o liczbę możliwości.

By prawidłowo oceniać tego mobilnego przeglądarkowego klienta poczty należy brać pod uwagę do kogo produkt ten jest adresowany. Pod tym względem w oczy rzucają się dwa największe braki. Po pierwsze nie można dostać się do listy kontaktów – możemy jedynie wybrać adresata przy tworzeniu nowej wiadomości. Po drugie brakuje kalendarza, który obok kontaktów stanowi jedną z zakładek klasycznej wersji Onet Poczty. Te dwie funkcje dla stałych użytkowników usługi uważam za bardzo przydatne jako uzupełnienie poczty i warto by znalazły się w finalnej wersji produktu.

Natomiast oceniając produkt z perspektywy zaawansowanego użytkownika wielu kont pocztowych, to Onet Poczta oferuje przede wszystkim bardzo przejrzysty interfejs. Aż się prosi, by ten klient został rozszerzony o dodatkowe funkcje jak chociażby etykiety. To właśnie wersja na iPada szczególnie mi przypadła do gustu, jest moim zdaniem znacznie lepsza jeśli chodzi o wygląd od Gmaila. Google powinno uczyć się od Onetu. Sam z pewnością nie pożegnam Mobilnej Onet Poczty w przeciwieństwie do tego jak staram się wymazać z pamięci istnienie aplikacji Gmail na iOS. Onet stworzył dobry produkt, jednak musi jeszcze sporo się napracować jeśli pragnie by finalna wersja zainteresowała nie tylko aktualnych użytkowników Onet Poczty.

Good Job

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst