Tech

Asha Touch, czyli Nokia realizuje plan podłączenia do Internetu kolejnego miliarda użytkowników

Pracując od wielu lat z klientami autoryzowanej sieci serwisowej i to praktycznie wszystkich największych producentów telefonów komórkowych śmiało mogę stwierdzić, że nie każdy potrzebuje smartfona. Ba, nawet więcej, niektórzy nigdy nie powinni ich kupować!

Cała rzesza klientów wybiera najnowsze telefony z różnymi zaawansowanymi systemami operacyjnymi, tylko dlatego, że to teraz modne, reklamowane, no i przecież wszyscy to mają. Oczywiście po czasie pojawiają się liczne problemy z obsługą i konfiguracją urządzenia. Po ostatnich ruchach taktycznych Nokii, widzę że producent ten wychodzi również z podobnego założenia jak ja i rozpoczyna ekspansję internetowych pół-smartfonów z serii Asha Touch.

Nowa rodzina urządzeń jest tak naprawdę tylko małym odłamem w popularnym rodzie Asha, który zaistniał na rynku już w październiku 2011 roku. Teraz po kilku miesiącach Nokia wypuściła trzy nowe modele, które charakteryzują dotykowe ekrany oraz kilka ciekawych cech, o których opowiem w swoim czasie.

Urządzenia te są zdecydowanie bardziej zaawansowane, niż zwykłe podstawowe dotykalskie telefony, ale zarazem daleko im do smartfonów. Wyróżniają się zaawansowanymi funkcjami internetowymi, społecznościowymi oraz możliwością instalowania dodatkowych gier i aplikacji z poziomu sklepu Nokia Store. Sprawdzą się zarówno dobrze jako pierwszy telefon dla dziecka, jak również jako kolejne urządzenie dla osoby, która nie stawia poprzeczki tak wysoko, aby zainteresować się słuchawkami np. z serii Lumia.

Seria Asha Touch wyróżnia się inteligentną przeglądarką internetową Nokia Browser 2.0, której niedawno zaprezentowana aktualizacja pozwala na zmniejszenie transmisji danych nawet o 90%. Technologia działa w oparciu o chmurę firmy Nokia i umożliwia szybszy i tańszy dostęp do internetu. Strony internetowe otwierane przez Nokia Browser 2.0 ładują się nawet trzykrotnie szybciej niż w urządzeniach nie posiadających tej technologii. Producent mierzy dosyć wysoko i planuje wykorzystać modele z nowej serii do zrealizwoania pewnego śmiałego założenia.

„Wprowadzając na rynek modele Asha Touch, przyspieszamy realizację naszego celu zapewnienia dostępu do internetu kolejnemu miliardowi użytkowników” – powiedziała Mary T. McDowell, Executive Vice President, Mobile Phones, Nokia. „Nowe telefony mają cechy, które młodzi mieszkańcy miast cenią najbardziej — świetny wygląd, przystępną cenę i intuicyjne w obsłudze funkcje umożliwiające łączność z internetem, ze znajomymi oraz ze światem rozrywki i aplikacji”.

To tyle słowem wstępu. Poznajcie teraz trzy nowe Nokie z rodziny Asha Touch, każda ma coś w sobie i uderza do konkretnej grupy docelowej.

Nokia Asha Touch 311 to najbardziej zaawansowany reprezentant nowej grupy produktów. Wyróżnia się pojemnościowym ekranem dotykowym o przekątnej 3.0” i rozdzielczości WQVGA, pokrytym powłoką odporną na zarysowania. Dodatkowym atutem telefonu jest jednordzeniowy procesor 1 GHz oraz obsługa bezprzewodowego internetu WiFi jak i 3,5G. Telefon przyjemnie się prezentuje, a kilka wersji kolorystycznych sprawi, że każdy z potencjalnych odbiorców wybierze coś dla siebie. Warto zaznaczyć że w telefonie są już preinstalowane Nokia Mapy oraz klient do aplikacji społecznościowych Facebooka i Twittera.

Nokia Asha Touch 305 to przystępny cenowo telefon, który pozwala na wygodną obsługę dwóch kart SIM. Dzięki funkcji Easy Swap możemy wymienić kartę SIM bez potrzeby wyłączania telefonu. Opcja ta może być przydatna, jeżeli zdarza nam się korzystać z ofert operatorów zapewniających darmowy dostęp do internetu jak AERO2 czy do niedawna FreeM. W takich przypadkach możliwość szybkiego przełączenia się pomiędzy kolejnymi kartami SIM będzie ciekawym udogodnieniem.

Kolejnym członkiem nowej serii jest Nokia Asha Touch 306, która oferuje i wygląda dokładnie tak samo jak jej poprzednik z numerem 305. Jedyna różnica to brak obsługi dwóch kart SIM. Model ten jest najtańszym urządzeniem w portfolio producenta, które wyposażono w moduł WiFi .

Wszystkie nowe modele nie tylko ułatwiają dostęp do sieci społecznościowych ale i do rozrywki. Na każde urządzenie można bezpłatnie pobrać 40 gier firmy EA. Dostępne są pozycje z działu aplikacji sportowych, zręcznościowych jak i gry akcji, a wśród nich takie tytuły jak Bejeweled, Need for Speed: The Run i Fifa 2012. Dodatkowo Nokia Asha Touch 311 ma preinstalowaną grę Angry Birds z dostępem do 15 poziomów.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wielu czytelników Spider’s Web wymaga od telefonu znacznie więcej niż mogą zaoferować nowe modele Nokia Asha Touch. Ale założę się, że każdy z Was jest w stanie wskazać osoby ze swojej rodziny lub kręgu znajomych, którym takie pół-smartfony wystarczą.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst