Tech

Noctua prezentuje wentylator generujący... antyhałas

Picture of the author

Na targach Computex Noctua pokazała wentylator, który jest wyposażony w innowacyjny system aktywnego tłumienia hałasu. Rozwiązanie to może sprawić, że nawet stacjonarne komputery będą bardzo ciche.

Technologię stworzyła firma Rotosub. Zasada działania nowoczesnego wentylatora jest bardzo prosta. Wentylator oprócz typowych elementów tego typu konstrukcji będzie wyposażony w znajdujący się wewnątrz obudowy wentylatora metalowy pierścień, procesor sygnałowy oraz mikrofon. Ostatni wymieniony element będzie nagrywał  hałas generowany przez wentylator, a procesor sygnałowy go przeanalizuje i uruchomi magnesy wbudowane w łopatki wentylatora. Te z kolei zaczną drgać i produkować antyhałas – fale dźwiękowe niwelujące hałas wentylatora. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu fali o amplitudzie identycznej do hałasu, ale odwrotnej fazie. Każda osoba znająca podstawy fizyki na pewno to rozumie.

Noctua ma już działający prototyp tego rozwiązania. Zbudowano go na bazie popularnego modelu NF-F12, lecz produkt finalny będzie wyglądał zgoła inaczej. Innowacyjny wentylator będzie ulepszany jeszcze przez 12-18 miesięcy. W tym czasie Noctua poprawi przepływ powietrza i prędkość wentylatora bez zwiększania poziomu hałasu.

Ważna jest cena urządzenia, które niestety nie będzie należało do tanich. Będzie kosztował 40-50$. To bardzo duża kwota jak na radiator. Pierwsze modele Noctua powinny pojawić się pod koniec przyszłego roku. Procesor i mikrofon będą wówczas umieszczone w radiatorze, a nie w obudowie wentylatora. Na wentylatory ze zintegrowanymi elementami tego typu będziemy czekać od dwóch do trzech lat.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst