Tech

Najwięcej zarobisz dzięki BlackBerry!

Wbrew pozorom, dla twórców aplikacji mobilnych najbardziej dochodową platformą nie jest iOS. Takich dosyć zaskakujących informacji dostarczają wyniki badań ogłoszone przez VisionMobile.

Na uwagę zasługuje metodologia, jaką się posłużono do przeprowadzenie tej analizy. Tym razem nie wzięto pod uwagę najbardziej dochodowych aplikacji, które pojawiły się na daną platformę. Do badania wybranych zostało natomiast 95% najmniej dochodowych aplikacji. Dzięki temu, według twórców badania, uniknięto zniekształcenia obrazu przeciętnego developera. Nie każdy przecież tworzy kolejnego Skype.

Jak się okazuje – platforma BlackBerry generuje średnio 3853 dolarów miesięcznego przychodu dla programisty. Czy jest to kwota duża, czy też nie? To wszystko zależy od nakładów, jakie zostały poniesione przy tworzeniu danej aplikacji. Na drugim miejscu w zestawieniu uplasował się iOS z wynikiem 3693 dolarów. Na ostatnim stopniu podium znalazł się mobilny system od Google – Android z 2735 dolarami miesięcznego przychodu. Tuż poza podium znalazł się Windows Phone z tylko 1234 dolarami, które statystycznie trafią do kieszeni developera.

Niestety dla twórców piszących na urządzenia BlackBerry są też i złe wiadomości. Ponad połowa z nich osiąga tylko i wyłącznie przychody nieprzekraczające 500 dolarów miesięcznie. W przypadku tworzenia aplikacji na urządzenia od Apple, odsetek ten jest znacznie mniejszy i wynosi niespełna 35%.

Warto również przyjrzeć się kosztom, jakie niesie ze sobą tworzenie aplikacji dla danych systemów. W tym przypadku średni koszt wyprodukowania aplikacji na BlackBerry OS jest najniższy i wynosi nieco ponad 15 tys. dolarów. Niewiele większy koszt wiąże się ze stworzeniem aplikacji na Windows Phone, gdyż wynosi on niespełna 18 tys. dolarów. Android znalazł się na trzeciej pozycji w tym zestawieniu z kwotą ponad 22 tys. dolarów. Największy koszt stworzenia aplikacji wiąże się z systemem iOS. Jest on przy tym prawie dwukrotnie większy niż w przypadku BlackBerry OS i wynosi niespełna 27,5 tys. dolarów.Pomimo tak dobrych statystyk dla osób tworzących na urządzenia BlackBerry, aż 41% z badanych planuje w przyszłości zrezygnować z programowania na tej platformie. Wbrew pozorom nie jest to najwyższy wynik, jaki uzyskano w tym badaniu. Najwięcej programistów, bo aż 61% chce opuścić platformę BREW (stworzoną przez Qualcomm). Ponad połowa programistów ma zamiar przestać programować na Symbiana. W przypadku webOS , połowa z obecnych programistów planuje zmianę systemu dla którego tworzą aplikacje.

Czy zatem czeka nas dominacja trzech systemów mobilnych? Wydaje się, że tak. W walce o serca oraz portfele klientów konkurować ze sobą będą Android, iOS oraz Windows Phone.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst