Tech

Czy można rozpoznać markę mimo ocenzurowanego logo? Gotowi na Quiz?

Ostatnio zrobiło się głośno o perypetiach Burger Kinga, któremu UEFA zabroniła reklamowania się w okolicach warszawskiej strefy kibica. Burger postanowił przechytrzyć uzurpatora i częściowo zmienił swój logotyp i umieścił w nim hasło “sorry we can’t show our logo”. Jakby tego było mało UEFA postanowiła na czas meczów dodatkowo zasłaniać reklamę Kinga.

Całe zamieszanie jest spowodowane wyłącznością oficjalnych sponsorów Euro 2012, którzy mają zapewnione powierzchnie reklamowe, a do tego mają zagwarantowane, że będą jedynymi firmami reklamowanymi na stadionach, w strefach kibica itp. Najpopularniejszy fast food na świecie jest właśnie takim sponsorem i bardzo nie spodobała mu się obecność reklam Burger Kinga. McDonalds wywalczył sobie decyzję, która zmusi BK do ocenzurowania swojej ocenzurowanej reklamy podczas meczów.

Całe to zamieszanie zwraca uwagę na to, jak silna może być marka i jak rozpoznawalny może być jej logotyp. Czasem wystarczy kilka liter napisanych charakterystyczną czcionką, lub kawałek znaku firmowego, aby odgadnąć jedną z kultowych marek.

Nie byłbym sobą, gdybym nie zaproponował Wam, teraz geekowskiej zabawy. Oczywiście chodzi o aplikację na smartfony, a jest nią LogosQuiz. Program przedstawia nam kawałki logotypów znanych koncernów, a naszym zadaniem jest odgadnięcie ich jak największej liczby. Kolejne układy stawiają co raz wyżej poprzeczkę, aby odblokować następny poziom, musimy rozpoznać i wpisać nazwę marki na podstawie fragmentów jej logotypu.

Program oferuje opcję pomocy i zawsze możemy posiłkować się podpowiedziami. Jednak aby dotrzeć do 9-tego układu, trzeba wykazać się niesamowitą pamięcią fotograficzną i znajomością wielu zagranicznych koncernów. Ja dotarłem do 6-tego poziomu, gdzie już zapewne zostanę na zawsze.

Grę LogosQuiz pobierzecie z Apple App Store. Jeżeli posiadacie urządzenia na Androidzie, to program znajdziecie w sklepie Google Play. Pobierzcie appki i podzielcie się swoimi wynikami w komentarzach.

PS. Nerdowska porada brzmi: Google Goggles rozpoznaje niektóre logotypy nawet jak są niekompletne.

źródło grafik

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst