REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft Surface vs Apple iPad - porównujemy specyfikacje obu urządzeń

19.06.2012
10:53
Lenovo podpatrzyło kilka rozwiązań w tablecie Microsoft Surface. Należy do nich szmaciana klawiatura.
REKLAMA
REKLAMA

Wszyscy wiemy, że specyfikacja techniczna jest obecnie jedną z najmniej istotnych części dowolnego urządzenia, zwłaszcza mobilnego. Urządzenia wyposażone w systemy iOS oraz Windows Phone 7 pokazały, że od zastosowanych podzespołów ważniejsza są spójność platformy i optymalizacja oprogramowania specjalnie pod nią. Mimo to, jako sprzętowiec, nie mogłem pozbawić się przyjemności krótkiego porównania suchej specyfikacji iPada oraz dwóch wersji Microsoft Surface.

Pod względem wymiaru ekranu Surface wydaje się być lepszy od iPada. Tablet Apple ma 9,5-calowy ekran, a tablety Microsoftu aż 10,6”. Różnica z jednej strony jest nieznaczna (tylko 1,1”), a z drugiej pokaźna (ponad 10%).  Wspominając o ekranie nie sposób nie wspomnieć także o jego rozdzielczości. Tutaj zdecydowanie prowadzi iPad, którego rozdzielczość to aż 2048×1536. W przypadku tabletu Surface RT, możemy spodziewać się rozdzielczości 1280×720 lub 1366×768. Z kolei wersja Pro będzie mieć ekran o rozdzielczości 1920×1080, znacznie więcej niż wersja RT, ale i tak mniej niż w przypadku iPada. Muszę przyznać, że nie widzę sensu w tworzeniu tak małego ekranu o tak dużej rozdzielczości. Laikom nie jest to potrzebne, a profesjonaliści i tak wybiorą większy ekran.

Gdy mówimy o wadze i grubości obudowy, to wygrywa iPad. Waży on tylko 643 gramy. Surface RT jest nieznacznie cięższy, jego waga to 671 gramów. 900 gramów waży Surface Pro, ale warto pamiętać, że jest to urządzenie łączące możliwości tabletu, laptopa i komputera stacjonarnego. iPad i Surface RT to przy nim maszyny, które służą jako zabawki dla kotów. Surfeace Pro przypomina raczej sprzęt dla profesjonalistów.

Nowy iPad został wyposażony w procesor A5X. Porównywalną do niego wydajność (i lepszy układ graficzny) ma zastosowana w Surface RT Nvidia Tegra 3 z czterema rdzeniami. Wersja Pro z Core i5 opartym na architekturze Ivy Bridge z całą pewnością będzie jednostką o kilka klas szybszą. Niestety nie wiemy nic o ilości zastosowanej pamięci. iPad ma jej 1GB – nie sądzimy, by Surface RT miał jej mniej. Z kolei Surface Pro powinien mieć 4-8GB pamięci, by być postrzegany jako sprzęt dużych możliwościach.

Źródło: VentureBeat

iPad jest dostępny w wersjach 16/32/64GB. Słabszy tablet z Windowsem będzie miał tylko dwie wersje – 32GB i 64GB. Jeśli nie wpłynie to na cenę i automatycznie otrzymamy skonfigurowany Skydrive o pojemności 25GB, będzie to dobry krok. Droższy Surface będzie miał SSD o pojemności 64GB lub 128GB. Do używania Windows i kilku profesjonalnych programów nada się tylko druga wersja. Nie widzę sensu wydawania wersji 64GB tego tabletu. To nie wystarczy nawet na komfortowe działanie samego systemu.

Zaletą Surface RT jest zastosowanie slotu na karty microSD. W ten sposób będziemy mogli rozszerzyć pamięć tabletu o dodatkowe kilkadziesiąt gigabajtów. Droższa wersja ma nie mieć tego elementu, ale osobiście w to nie wierzymy. Kolejną zaletą obu tabletów Microsoftu jest zastosowanie portów USB, bez żadnych dodatkowo płatnych przejściówek. Tańsza wersja będzie mieć USB 2.0, a Pro port USB 3.0. iPad nie ma takiej funkcjonalności.

Niestety nic nie wiemy o zastosowanych w tabletach Microsoftu sensorach, żyroskopie, akcelerometrze itp. , ale na pewno ich nie zabraknie. Są one po prostu wymagane, każde nowoczesne urządzenie mobilne musi je mieć. Nie wiemy też nic o GPS i 4G. Mamy nadzieję, że Microsoft nie uzna, że klucz z modemem podłączymy sobie do portu USB. Byłoby to niepożądane.

Kolejna biała plama to rozdzielczość tylnej kamery. Niestety nie wiemy, ile ona wynosi, jednak nie ma to większego znaczenia – kto robi zdjęcia tabletem? Dużo bardziej istotne jest zastosowanie przedniej kamery. Baliśmy się o ten element, zwłaszcza, że Nokia nie umieściła go w Lumiach. Spodziewamy się kamerki z matrycą o rozdzielczości 1,3MPx w wersji RT oraz 2MPx w wersji Pro. To rozsądne minimum.

Ważny jest czas pracy na akumulatorze, ale tego również nie znamy. Mamy informacje tylko na temat akumulatorów. Surface RT ma baterię 31.5Wh, a Surface Pro 42Wh. iPad (ze względu na ekran o ogromnej rozdzielczości) ten parametr ma na poziomie 42,5Wh.

Powstrzymam się od komentarza, bo – jak już mówiłem – specyfikacja prawie nic nie znaczy. Przeanalizujcie ją sami i wstępnie odpowiedzcie na pytanie, która Wam bardziej odpowiada. Odpowiedziami możecie dzielić się w komentarzach.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA