Tech

High Contrast - przydatne rozszerzenie do Chrome, które zmienia odbiór sieci

Picture of the author

Wielu z nas spędza mnóstwo czasu przed ekranem komputera – w ramach pracy, rozrywki. Ja sama spędzam w ten sposób większość dnia. Jedną z podstawowych aktywności jest czytanie i odwiedzanie setek stron dziennie. Nie ma co ukrywać, że po takich maratonach oczy czują się zmęczone, a nadmiar kolorów, układów, przeróżnych zdjęć powoduje czasem nawet ból głowy. Znalazłam sobie na to jednak ciekawe i dosyć łopatologiczne rozwiązanie.

High Contrast to jedno z rozszerzeń do Chrome’a pozwalające na ustawienie kolorystyki strony. Takich rozszerzeń jest więcej (na przykład Change Colors czy Inverter), jednak dopiero High Contrast przypadł mi do gustu. Rozszerzenie pozwala na ustawienie domyślnego tematu kolorystycznego dla stron i jego zmianę. Dostępny jest zwiększony kontrast, skala szarości, odwrócone kolory i odwrócone kolory w skali szarości.

W High Contrast brakuje mi możliwości ustawienia kolorów, ale w zasadzie nie do tego służy. Jako narzędzie, które pomaga zwiększyć przejrzystość stron i ułatwić czytanie tekstu sprawdza się świetnie, zwłaszcza tryb odwróconych kolorów (wieczorami i w nocy nie do zastąpienia, bo większość stron ma jasne tło i czarny tekst) i skali szarości.

Dobrze byłoby, gdyby dodano jeszcze opcję nieodwracania kolorów grafik, bo te wyglądają czasem bardzo kuriozalnie. Nie myślałam, że przyzwyczaję się do tak wyglądającej sieci, jednak po kilku dniach z odwróconym kolorami lub w skali szarości okazuje się, że przestaje się zwracać uwagę na dziwnie wyglądające grafiki, a oczy są mniej nadwyrężane. Jeszcze tylko prosty skrót klawiaturowy służący przywróceniu standardowej kolorystyki i High Contrast będzie idealny.

Zastanawia mnie tylko, ile krzykliwych, kolorowych elementów sieci pominęłam w ten sposób.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst