Tech

Facebook App Center to dowód na to, że Facebook jest wielką platformą

Dziś został uruchomiony oficjalnie Facebook App Center, czyli centrum z aplikacjami od Facebooka. App Center to katalog dostępnych aplikacji, który wyświetla tylko te najlepsze zgodnie z opiniami użytkowników – wszystkie “śmieciowe” pozycje mają być pomijane. Poza tym to też miejsce, w którym można znaleźć aplikacje na platformy mobilne, iOS i Androida.

App Center już działa, teoretycznie na terenie Stanów Zjednoczonych, ale nie ma problemu z dostępem przez przeglądarkę w innych lokalizacjach. Niestety w aplikacji mobilnej hub App Center jeszcze (przyjamniej mi i kilkorgu znajomym) się nie wyświetla.

Rozglądając się po App Center nie mogę nie odnieść wrażenia, że takie coś powinno zostać stworzone już dawno – przynajmniej jako platforma z aplikacjami, nawet niekoniecznie mobilna. Dotychczas odkrywanie aplikacji było skomplikowane. Jeśli nie trafiło się na polecenia od znajomych czy przez stronę aplikacji, to prawdopodobieństwo, że znajdzie się coś ciekawego było bardzo małe.

App Center jest przejrzysty. Kategorie po lewej stronie, podpowiedzi i rekomendacje na środku, opisy ze zrzutami ekranu aplikacji w podglądzie aplikacji – wszystko znane z innych sklepów z aplikacjami. Przy pozycjach, które dostępne są też na Androida lub iOS pojawia się przycisk “Send to Mobile”, który powoduje wyświetlenie powiadomienia w aplikacji mobilnej przekierowującego do strony w Gogle Play lub App Store. Dosyć proste, choć nie zawsze działa dobrze. Facebook odesłał mnie do strony aplikacji, która dostępna jest tylko na iOS, a ja korzystałam z Androida. App Center powinien nauczyć się jeszcze rozpoznawania na jakim system zostaje wysłana aplikacja.

Już od jakiegoś czasu Facebook przeprowadza akcję oceniania aplikacji i i wiadomo już, po co. Centrum Aplikacji stosuje system pięciogwiazdkowej oceny, wyświetla też informacje o ilości użytkowników, dostępności na konkretnych platformach i kto ze znajomych używa tej pozycji.

Nie jestem pewna, czy przydatność App Center będzie tak ogromna, jak zapowiadano, jednak z pewnością jest to pewien przełom. To pierwszy sklep “społecznościowy” dedykowany nie systemowi mobilnemu, a platformie. Całość jest tak zorganizowana, że rodzi mi się jedno pytanie: po co Zuckerbergowi byłby własny smartfon i własna platforma? Przecież już taką ma, wielosystemową, rozbudowaną i coraz prężniejszą, co pokazuje App Center.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst