REKLAMA

Dyski SSD są coraz bardziej przystępne cenowo. 1GB tańszy niż 1 dolar!

22.06.2012 15.56
SSD
REKLAMA
REKLAMA

Po ubiegłorocznej powodzi w Tajlandii ceny dysków twardych poszybowały do niebotycznych poziomów i nadal nie powróciły do normalności. Z tego powodu wiele osób zaczęło zastanawiać się nad kupnem pamięci SSD. Serwis The Tech Report  postanowił sprawdzić, jak zmieniły się ceny tego typu nośników przez ostatni rok.

Twórca porównania stwierdził, że ceny dysków firm takich jak OCZ, Corsair i Crucial bardzo potaniały. Modele o pojemności większej niż 240GB lub 256GB stały się tańsze o ponad 50%. Samsung 830 potaniał trochę mniej, ale rok temu był tańszy od konkurencji. Jedynym dyskiem, który utrzymał swoją  starą ceną był Intel 320. Przyczyną tego było zastosowanie własnego kontrolera, który nie należy do najtańszych. Z kolei Intel  520, który jest wyposażony w kontroler SandForce SF-2281 zaliczył równie duży spadek, jak w przypadku konkurencji.

Średni spadek ceny najpojemniejszych modeli wynosi aż 48%. Dzięki temu cena jednego gigabajta na dysku SSD może wynosić już mniej niż 1 dol.  Pod tym względem nadal nie jest to konkurencja dla dysków twardych, w których koszt jednego gigabajta potrafi wynosić 10 centów, jednak już za kilka lat producenci dysków SSD będą mogli powalczyć z konkurencyjnymi konstrukcjami talerzowymi także i na tym polu. Mam naprawdę dużą nadzieję na taki obrót spraw. Dyski SSD są szybsze od typowych dysków twardch, a także o wiele bardziej wytrzymałe na czynniki fizyczne. Spadek ich ceny miałby też bardzo duży wpływ na zmniejszenie się cen, a co za tym idzie, także popularyzację Ultrabooków.

Pełną treść raportu znajdziecie na stronie The Tech Report.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA