REKLAMA

Solid Explorer - najlepszy menedżer plików na Androida od polskiego dewelopera

11.06.2012 07.02
solid explorer 4
REKLAMA
REKLAMA

Spora część deweloperów tworzących mobilne oprogramowanie odnosi sukces – oczywiście pod warunkiem, że przygotowali funkcjonalne i wygodne w obsłudze aplikacje, które mogą liczyć na uznanie społeczności użytkowników danej platformy. Często jest to 5 minut chwały, które kończy się w momencie wejścia do sklepu nowego tytułu, który detronizuje dotychczasowy hit. Obecnie w sklepie Google Play w kategorii managerów plików zapowiada się na takie małe zamieszanie, które rozpętał rewelacyjny polski program Solid Explorer.

Jeżeli intensywnie wykorzystujemy smartfona do prac biurowych lub przerzucania sporej ilości multimediów, to bez wątpienia przyda się nam porządny i funkcjonalny manager plików. Do tej pory używałem aplikacji File Expert oraz Astro File Manager, ale mój zmysł tropiciela dobrych programów dawał się we znaki i tak z czasem trafiłem na Solid Explorer Beta. Co go wyróżnia? Ogrom ciekawych i przydatnych funkcji, integracja z FTP i chmurami oraz rewelacyjnie wyglądający, a do tego czytelny i wygodny interfejs.

Aplikacja ta charakteryzuje się dwoma niezależnymi ekranami, na których możemy wyświetlać różne katalogi zarówno z pamięci wewnętrznej urządzenia jak i te z karty pamięci. Program pozwala na sprawne przełączanie pomiędzy tymi panelami poprzez przeciąganie palcem po ekranie. Jeden prosty gest i już jesteśmy w innym folderze. Ta opcja przydaje się jeżeli chcemy przenosić lub kopiować katalogi i pliki pomiędzy różnymi lokacjami. Interfejs Solid Explorer Beta jest przejrzysty i wygodny w obsłudze. Zarówno menu główne, oraz rozwijane podręczne zapewniają szybki dostęp do najczęściej wykonywanych funkcji.

Program pozwala również na połączenie z klientem FTP, SFTP oraz SMB/CIFS. Dzięki temu bez problemów wykorzystamy urządzenie np. do wymiany plików ze współpracownikami lub wykonamy backup ważnych danych na prywatny serwer. Solid Explorer pozwala również na połączenie z popularnymi chmurami jak Dropbox i Box.com.

Aplikacja pozwala na sprawną pracę z archiwami plików i otwiera takie formaty jak ZIP, RAR, TAR.GZ oraz TAR.BZ2. Dodatkowo Solid Explorer pozwala na tworzenie paczek ZIP i TAR. Prywatnie korzystam z tych funkcji dosyć często i muszę przyznać, że tworzenie archiwów i wysyłanie ich na serwer FTP przebiega bardzo sprawnie.

Twórcą aplikacji jest Krzysztof Głodowski, który cały czas pracuje nad rozwojem swojego dzieła. Już teraz program zaskakuje ogromem funkcji, a można powiedzieć, że to dopiero początek. W zakładce “About” znajdziemy spis wszystkich planowanych zmian i funkcji, które w przyszłości będą dodane do aplikacji – robi wrażenie.

Do obecnych dwóch szat graficznych dołączy motyw w stylu Holo oraz zostanie przygotowana specjalna wersja interfejsu dla tabletów. Również obsługa chmur ma zostać rozszerzona o wsparcie dla Google Drive oraz Sugarsync. Dodatkowo możemy liczyć na kilka poprawek związanych ze zwiększeniem bezpieczeństwa przesyłanych danych. Na koniec warto wspomnieć, że kolejne aktualizacje Solid Explorer Beta przyniosą więcej wersji językowych.

Niech Was nie zwiedzie słowo “beta”, które widnieje w nazwie aplikacji. Solid Explorer to już teraz pełnoprawny program do zarządzania plikami znajdującymi się w pamięci urządzenia. Wygodny interfejs w połączeniu z dużą ilością ciekawych funkcji sprawia, że androidowy smartfon lub tablet znacząco rozszerzą swoją funkcjonalność. Dlatego warto go przetestować, jeżeli wcześniej nie mieliście okazji.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA