REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

10 najbardziej przydatnych aplikacji dla kibica na Euro 2012

euro2012
REKLAMA
REKLAMA

Autorem tekstu jest Dariusz Kocięcki, Business Development Manager w agencji marketingu mobilnego Looksoft.

Jesteśmy w połowie największej imprezy sportowej ostatnich lat – Euro 2012. Z tej okazji powstało mnóstwo gadżetów dla fanów piłki nożnej, zaczynając od chorągiewek, szalików i koszulek,  kończąc na biało-czerwonych zestawach sushi. Polska od tygodni żyje Euro i nawet w telewizyjnych serwisach informacyjnych jest to temat dominujący.

Na okoliczność Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 powstało również wiele aplikacji na urządzenia mobilne. Jedne bardziej przydatne, inne mniej. Z dostępnego inwentarza wybraliśmy 10 naszym zdaniem najlepszych

1.     Oficjalna aplikacja UEFA Euro 2012

Wśród aplikacji przygotowanych specjalnie dla kibiców na uwagę zasługuje oficjalna aplikacja UEFA Euro 2012. Można ją pobrać bezpłatnie na tablety i smartfony wyposażone w system iOS, Android, Windows Phone, Bada oraz na urządzenia BlackBerry. Udostępniono kilka wersji językowych, w tym polską. Dzięki temu narzędziu fani Euro mogą być doskonale poinformowani o  wszystkich spotkaniach, które można układać według dat rozgrywek lub grup. Ponadto aplikacja zawiera informacje na temat składu drużyn, a także indywidualne profile piłkarzy. Wiadomości uzupełnia galeria zdjęć i filmików z boiska. Oficjalna aplikacja UEFA Euro 2012 cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników i doczekała się już pół miliona pobrań.

2.     Onet Euro 2012

Wśród mobilnych aplikacji spełniających rolę wyczerpującego źródła informacji o Mistrzostwach dostępne mamy również narzędzia zrealizowane przez polskie firmy. Przykładem jest aplikacja Onet Euro 2012 w wersji dla systemów operacyjnych Android, iOS oraz Windows Phone 7. Jeśli chcemy poznać relacje i komentarze na temat ostatnich spotkań, sprawdzić aktualne wyniki oraz statystyki, należy wyposażyć swoje urządzenie w to narzędzie. Aplikacja zrealizowana przez agencję marketingu mobilnego Looksoft dostarcza najświeższe newsy o rozgrywkach z serwisu sportowego Onet. Dodatkową funkcją jest opcja powiadomień w technologii push, która umożliwia otrzymywanie informacji o zmianach wyników meczów w czasie rzeczywistym, a także o nowych najważniejszych wiadomościach w serwisie, nawet wówczas gdy aplikacja jest wyłączona.

3.     Bilkom – Osobisty Rozkład Jazdy Pociągów

O ile przywołane powyżej aplikacje z powodzeniem sprawdzą się jako użyteczne narzędzie dla przeciętnego kibica, który śledzi Mistrzostwa raczej „stacjonarnie”, o tyle dla zagranicznych wielbicieli piłki nożnej, a także dla polskich fanów, przemierzającego Polskę w poszukiwaniu mocniejszych wrażeń futbolowych, mogą okazać się niewystarczające.

Dla nich pomocne będą dodatkowo aplikacje przydatne podczas podróżowania. Jednym z takich narzędzi jest Bilkom – Osobisty Rozkład Jazdy Pociągów, jedyna oficjalna aplikacja mobilna zawierającą wszystkie informacje dostępne w Systemie Planowania Podróży dla kolei polskich (www.rozklad-pkp.pl). Działa na smartfonach i tabletach wyposażonych w system iOS, Android i Windows Phone. Pobrać ją można bezpłatnie. Aplikacja zapamiętuje zapytania, może więc funkcjonować offline. Bilkom umożliwia planowanie podróży pociągami, wykorzystując GPS oraz współpracując z mapami i kalendarzem systemowym. Dzięki aplikacji można wyszukać połączenia, sprawdzić aktualny czas odjazdu i przyjazdu oraz zapoznać się z utrudnieniami w ruchu pociągów w czasie rzeczywistym. Twórcy aplikacji, TK Telekom i HaCon, pracują nad wprowadzeniem funkcji  zakupu biletu z poziomu aplikacji. Na razie opcja ta dostępna jest wyłącznie przez strony WWW przewoźników – Przewozy Regionalne i PKP Intercity.

4.     Polish Guide

Bardzo funkcjonalnym narzędziem przydatnym podczas wypraw na mecze, zwłaszcza dla obcokrajowców, jest oficjalna aplikacja Polish Guide zrealizowana przez spółkę PL.2012 – organizatora Euro 2012. Przewodnik kibica dostępny jest w sześciu językach, a korzystać z niego mogą posiadacze urządzeń z systemami Android oraz iOS. Dla użytkowników telefonów komórkowych została przygotowana również wersja light serwisu www.polishguide2012.pl. Aplikacja Polish Guide udostępnia najistotniejsze, praktyczne informacje na temat miast Gospodarzy Euro 2012, rekomendowane wydarzenia i atrakcje turystyczne, trasy wraz z mapami i czasem przejazdów.  Kibice mają do dyspozycji również elektroniczny kalendarz ułatwiający zaplanowanie pobytu w Polsce. O najważniejszych wydarzeniach użytkownicy powiadamiani są na bieżąco przez sms-y wysyłane na ich  telefony. Polish Guide jest bardzo dobrze przygotowanym, praktycznym przewodnikiem, dlatego dziwi, że odnotowała zaledwie kilka tysięcy pobrań.

5.     Aplikacja serwisu Hostelworld.com

Podczas podróży szlakiem meczów Euro 2012 przyda się również wiedza na temat bazy noclegowej. Kibice mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji Hostelworld.com przygotowanej na platformy iOS oraz Android. Pozwala ona na wyszukanie taniego noclegu spośród 27 tys. hoteli, hosteli i pensjonatów zlokalizowanych w ponad 6 tys. miejscach na świecie. Opisy uzupełnione są zdjęciami oraz recenzjami turystów.

Wśród aplikacji przeznaczonych dla kibiców przemieszczających się między miastami Gospodarzy Euro 2012, na wyjątkową uwagę zasługują 3 narzędzia: Check in Poland, iTaxi oraz WiFinder.

6.     Check in Poland

To bezpłatna aplikacja mobilna opracowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dedykowana obcokrajowcom, którzy chcą odnaleźć swoich rodaków, nawiązać z nimi kontakt i wspólnie kibicować ulubionym drużynom. Aplikacja dostępna jest w marketach App Store oraz Google Play.

7.     iTaxi

Kibicom, którzy mieli szczęście znaleźć się na jednym z polskich stadionów powrót do domu ułatwi mobilna aplikacja iTaxi. Dzięki niej można zamówić taksówkę nie zważając na hałas i gwar dopingu. Na ekranie użytkownika urządzenia z Androidem, bądź systemem iOS wyświetla się obraz pokazujący pobliskie taksówki. Następnie zamawiający łączy się bezpośrednio z taksówkarzem wyposażonym w odpowiednią aplikację i składa zamówienie bez potrzeby dzwonienia na infolinię. Kierowca natomiast posiada informacje na temat tego, w jakim miejscu znajduje się klient, dzięki GPS-owi w jego smartfonie. Usługa jak na razie działa  na terenie Warszawy, Wrocławia i Gdyni.

8.     Telewizja Tu i Tam

Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą śledzić rozgrywek ulubionych drużyn na stadionach lub w telewizji, niezastąpionym narzędziem będzie nowa na rynku usługa Orange „Telewizja Tu i Tam”. Aplikacja mobilna przygotowana dla operatora przez Looksoft umożliwia oglądanie meczów w czasie rzeczywistym użytkownikom iPhone’ów, smartfonów wyposażonych w system Android, Windows Phone i Symbian, jak również właścicielom iPad’ów oraz tabletów z Androidem. Korzystając z aplikacji „Telewizja Tu i Tam” kibic ma pewność, że nie ominie go ważny mecz bez względu na to, w jakim miejscu będzie się znajdował w czasie transmisji.

9.     WiFinder

Aby możliwe było wyposażenie smartfona kibica w te wszystkie niezwykle użyteczne aplikacje niezbędny jest darmowy dostęp do internetu o wysokiej przepustowości. Narzędzie WiFinder na tablety i smartfony z Androidem pozwala na  zlokalizowanie hotspotów znajdujących się w najbliższej okolicy. Dzięki temu zagraniczni kibice mogą zaoszczędzić na roamingu. Aplikacja ma bardzo dobre recenzje i została pobrana już ponad milion razy. Na razie jednak dostępna jest wersja tylko na system Android.

10.  Gra mobilna „Serce i Rozum jadą na Mistrzostwa”

Gdyby powyższa lista najpotrzebniejszych aplikacji dla kibiców okazała się niewystarczająca, można polecić jeszcze jedną mobilną propozycję wszystkim tym, którzy kochają Euro 2012, a dodatkowo uwielbiają  gry i mają ochotę na odrobinę rozrywki w przerwie meczu.  Mobilna gra „Serce i Rozum jadą na Mistrzostwa” przygotowana została przez firmę Looksoft na okoliczność odbywających się w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Bohaterowie logiczno-zręcznościowej gry, wrażliwe Serce i sprytny Rozum, muszą wykazać się umiejętnością strzelania celnych goli. Zdobywając kolejne bramki przemierzają Polskę, odwiedzając po drodze miasta, w których odbywają się spotkania europejskich drużyn futbolowych. Gra jest dostępna za darmo, a zagrać można w nią na tabletach i smartfonach wyposażonych w systemy Android, iOS, Windows Phone oraz na urządzeniach BlackBerry, a także w serwisie społecznościowym  Facebook.

Polecając listę najfajniejszych naszym zdaniem aplikacji na Euro 2012, życzymy wszystkim jeszcze wielu emocji podczas kolejnych meczów aktualnych Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Dariusz Kocięcki związany jest z agencją marketingu mobilnego Looksoft od 2010 roku, gdzie zaczynał karierę jako Account Manager. Od kwietnia 2012 roku na stanowisku Business Development Manager koordynuje wszelkie działania związane z optymalizacją sprzedaży oraz wizerunkiem firmy. Dariusz  Kocięcki ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu nowych technologii jako narzędzia promocji. Między innymi zarządzał akcjami marketingowymi marki Knorr w internecie i kampaniami SMS w Orange. Jest absolwentem Zarządzania i Marketingu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA