REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zapytałem Onet dlaczego nie mogę obejrzeć Ligi Mistrzów

03.04.2012
15:51
Zapytałem Onet dlaczego nie mogę obejrzeć Ligi Mistrzów
REKLAMA
201 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Dziś hitowy mecz w Lidze Mistrzów – w ćwierćfinale tych najważniejszych piłkarskich klubowych rozgrywek zmierzą się Barcelona z AC Milan. Jak każdy zagorzały kibic chciałbym ten mecz obejrzeć, szczególnie że po 0:0 w pierwszym spotkaniu rewanż zapowiada się wyśmienicie. Niestety nie jestem abonentem Platformy n, która w zakodowanym paśmie przeprowadzi transmisję z tych zawodów. Szukałem więc możliwości legalnego obejrzenia tego meczu w internecie. Usługę taką oferuje Onet, ale tu też spotkał mnie ‚zong’ – na moim komputerze meczu nie obejrzę.

Jak większość zagorzałych kibiców piłkarskich jestem abonentem Cyfry+, która oferuje transmisje z najlepszych piłkarskich rozgrywek ligowych: z Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Francji oraz Polski (w tym przypadku przymiotnik ‚najlepsze’ nie obowiązuje). Brakuje tu Niemiec, ale tak się składa, że prawa do transmisji meczów Bundesligi posiada od pewnego czasu Eurosport, który także jest dostępny na Cyfrze+. Interesujące mnie rozgrywki ligowe mam wiec ładnie obstawione.

Rozgrywki Pucharu Polski transmituje TVP Sport, który również jest dostępny na platformie Cyfra+, podobnie jak wybrane programy Polsatu, gdzie w paśmie otwartym transmitowane są środowe mecz piłkarskiej Ligi Mistrzów, jak również TV4, który transmituje rozgrywki Ligi Europejskiej (w czwartki). Zostaje nieszczęsny wtorek z Ligą Mistrzów, który dostępny jest tylko na zakodowanej platformy n, do której dostępu nie mam. A dzisiejszy mecz Barcelona – Milan po prostu muszę obejrzeć.

Wybrałem się więc do Onetu, który wykupił prawa do transmisji spotkań Ligi Mistrzów w polskiej sieci i oferuje dostęp do wybranego pojedynczego meczu za 5,04 zł (płatność via Allegro). Zanim jednak wybrałem opcję ‚płać’ przezornie kliknąłem w inny przycisk ‚sprawdź zanim kupisz!’.Trafiłem na stronę FAQ 2011/2012, z której dowiedziałem się, że jednak na moim komputerze MacBook Pro transmisji nie obejrzę. Zresztą wymagania, które trzeba spełnić, aby móc obejrzeć mecz LM na Onecie są… całkiem wygórowane:

1. Konto pocztowe w Onet.pl

Po pierwsze, by obejrzeć spotkania Ligi Mistrzów na żywo, trzeba zalogować się do serwisu. Jeżeli nie masz jeszcze konta pocztowego w Onet.pl załóż je za darmo

2. Konfiguracja sprzętowa

– Windows Media Player’a w wersji 10 lub wyższa
– Przeglądarka Internet Explorer w wersji 7.0 lub wyższa
– System operacyjny Windows XP lub wyższy
– Obsługa Javascript
– Obsługa Adobe Flash
– Polskie IP

Nie spełniam zdecydowanej większości z powyższych wymagań: konta pocztowego w Onet.pl nie mam (i nie zamierzam mieć), Windowsa nie ma, tym bardziej Windows Media Playera i Internet Explorera (i nie zamierzam mieć). W zasadzie to z wymagań w pełni spełniam tylko to ostatnie: „polskie IP”.

Spytałem rzecznika prasowego Onetu, Pawła Klimiuka dlaczego nie mogę obejrzeć Ligi Mistrzów w Onet.pl. Oto co odpowiedział mi Paweł:

Produkt „Liga Mistrzow w OnetSport” powstał 6 lat temu. Wymaganie dostawcy treści było takie, że musi być DRM. Wtedy jedynym powszechnie stosowanym rozwiązaniem na rynku był DRM MS, co w połączeniu z ówczesną dominacją IE wśród userów, uzasadniało przyjęcie takiego rozwiązania. Jak wiesz kolejne produkty wideo – OnetVOD na przykład postawiliśmy na platformie dostępnej dla szerszego grona userów, używając innej, nowszej technologii. Obecnie mamy ca 150K userów kupujących mecze w sezonie. Myślimy o rozwoju tego produktu, w tym o wykorzystaniu nowszej technologii, która stoi na zapleczu, ale deklaracji co do terminów nie mogę jeszcze podać. W przypadku LM konto na Onecie jest chyba najmniejszym problemem 🙂 ale jest wymagane choćby dlatego, żeby user mógł zgłosić reklamację, żebyśmy mogli połączyć usera z jego płatnością etc…

Tak więc, legalnie meczu obejrzeć nie mam jak, a – jak wspomniałem – mecz Barcelona – Milan obejrzeć po prostu muszę. Więc…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA