REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pikchur - sukces można osiągnąć także na Symbianie i MeeGo

06.04.2012
19:59
Pikchur – sukces można osiągnąć także na Symbianie i MeeGo
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje fotograficzne to jeden z najgorętszych fenomenów mobilnego rynku po 2007 r. To między innymi dzięki nim, smartfony są dziś najpopularniejszymi aparatami fotograficznymi na świecie bijąc profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć. Co więcej, w najbliższej przyszłości należy oczekiwać znacznego przyspieszenia w rozwoju zarówno technologii związanej z fotografiką na smartfonach – chociażby dzięki PureView od firmy Nokia, jak i mobilnych społeczności opartych na zdjęciach wykonywanych smartfonami. Przykład wielkiego sukcesu aplikacji Instagram jest zapewne preludium do wystrzału popularności tego typu serwisów na wszystkich mobilnych platformach.

Jedną z ciekawszych aplikacji fotograficznych na Windows Phone jest Pikchur. Dzięki niej, z jednego miejsca można wysłać zdjęcie (bądź wideo) zrobione na smartfonie do wszystkich serwisów społecznościowych, z których korzystamy. W ten sposób oszczędzamy czas, gdyż nie musimy dodawać zdjęcia do każdego serwisu z osobna – aplikacja zrobi to za nas. Jak przystało na nowoczesną fotograficzną aplikację mobilną, można w niej także dokonać podstawowej edycji zdjęcia, także przy wykorzystaniu zdefiniowanych przez twórców aplikacji filtrów. Wysłane zdjęcia są również dodawane na stronę internetową Pikchur, skąd również można edytować zdjęcia.

http://www.youtube.com/watch?v=rYMo7mHJTHM&feature=youtu.be

Aplikacja Pikchur jest również ciekawa z innego względu. Na początku została napisana na platformę Windows Phone, jednak deweloperzy zauważyli, że duży odsetek osób korzystających z aplikacji pochodzi z takich miejsc jak Rosja, Chiny, czy Indie, gdzie wciąż bardzo popularne są smartfony Nokia z innymi systemami operacyjnymi, tj. Symbian ora MeeGo. Zdecydowali się więc na napisanie aplikacji w języku Qt. To środowisko programistyczne pozwala bowiem na to, by w łatwy sposób można było przygotowywać aplikacje, które mogą być następnie dystrybuowane na wszystkie urządzenia pracujące na różnych wersjach systemu operacyjnego.

Dzięki Qt deweloperzy mogą w łatwy sposób przygotowywać aplikacje na systemy Nokia Symbian oraz MeeGo, który użyty jest w smartfonie Nokia N9. To wciąż gigantyczny rynek – aktualnie w użyciu na całym świecie jest 180 mln smartfonów Nokia z systemem Symbian oraz MeeGo. Przekonali się o tym deweloperzy aplikacji Pikchur – ich aplikacja napisana oryginalnie na Windows Phone osiągnęła wielki sukces na platformach Symbian i MeeGo.

Więcej o środowisku programistycznym Qt firmy Nokia na stronie: http://www.developer.nokia.com/Develop/Qt/

Wpis został przygotowany we współpracy z partnerem Spider’s Web, firmą Nokia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA