REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jest Wiedźmin na Mac OS X! (galeria)

05.04.2012
19:35
Jest Wiedźmin na Mac OS X! (galeria)
REKLAMA
REKLAMA

Mamy świetną wiadomość dla fanów najsłynniejszej polskiej gry komputerowej Wiedźmin, którzy pracują na komputerach Mac. Po 5 latach od premiery pierwszej części kultowego Wiedźmina, za pośrednictwem platformy Steam dosłownie przed momentem gra zadebiutowała w wersji na Maka.

Gra jest dostępna w pełnej polskiej wersji językowej. Można też skorzystać z angielskiej wersji językowej z polskimi napisami, bądź też angielskimi napisami do polskich głosów (duża część graczy na zachodzie grała w ten sposób by lepiej poczuć klimat słowiańskiej sagi), lub nawet całkiem po angielsku. Gra kosztuje 9,99 dol. (7,99 euro lub 6,99 funtów).

Choć od premiery pierwszego Wiedźmina minęło już 5 lat, to wciąż jest to jedna z najbardziej uznanych reprezentantek gatunku RPG po epoce wielkich hitów Black Isle i BioWare’u z początku XXI wieku. Nic zresztą dziwnego, ponieważ warszawski CD Projekt RED zaserwował graczom niezwykle bajeczny oryginalny, a co też nie jest bez znaczenia – gotowy od dawna – świat wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego, dostosowany do realiów gry komputerowej. Szybko okazało się, że nieco słowiański Wiedźmin z baśniowym (acz na pewno nie bajkowym) otoczeniem znalazł uznanie także na całym świecie.

Wyrazem tej akceptacji okazało się kilkadziesiąt prestiżowych nagród, a także sukcesywnie wygrywane rankingi popularności. W polskiej prasie – bezapelacyjnie, ale równie dzielnie także i na zachodzie, w IGN czy GameSpocie, a przecież było to krótko po premierze chociażby Gothika 3. Polakom udało się wykrzesać naprawdę wiele z nieco wyeksploatowanego już silnika Neverwinter Nights 2.

Zaczyna się małym trzęsieniem ziemi – szczególnie dla fanów książki – Geralt z Rivii powraca z umarłych. Na dodatek nic nie pamięta. Chwilę potem ląduje w samym centrum problemów otaczającego go świata. Wieśniacy mają swoje problemy, pijacy swoje, a na dodatek ktoś czai się na zamach stanu.

Przez długi czas trwały też prace nad przeniesieniem Wiedźmina na konsolę. W tym miejscu CD Projekt popełnił błąd, ponieważ zlecił to zadanie niezależnej ekipie z Francji, która najzwyczajniej w świecie nie podołała. Wiedźmin 2 ukazał się na PC, lada moment trafi na Xboksa, wkrótce być może też i na Playstation 3. Tymczasem dziś dowiadujemy się, że pierwszy Wiedźmin wyląduje też na Macach. Po pięciu latach! Brzmi nieprawdopodobnie, nielogicznie, ale skoro niewielkim kosztem zjedna się sympatię tysięcy Amerykanów, którzy obok swoich Xboksów trzymają właśnie Macintoshe, to jest to tradycyjnie już dla polskiego studia marketingowa zagrywka sezonu. Najwyraźniej przygody CDP nigdy nie są za stare. Kto wie, może jeszcze i je zobaczymy na konsolach?

Współpraca: Jakub Kralka

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA