1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Pierwsza gra zapowiedziana z kosmosu na razie zawodzi

Pierwsza gra zapowiedziana z kosmosu na razie zawodzi

Nie ocenia się książki po okładce – podobnym wykroczeniem jest ocenianie filmu czy gry po zwiastunie. Ostatnio jednak mieliśmy okazję obejrzeć bardzo interesujący film zapowiadający nową odsłonę gry Angry Birds. Równo rok po premierze Angry Birds Rio w App Store, Google Play, Mac App Store oraz w sklepie na stronie producenta w wersji na PC pojawi się gra Angry Birds Space. Poprzednia część gry tworzona była przy współpracy z Hollywoodzką wytwórnią filmową 20th Century Fox, za to nowa powstaje przy udziale NASA, The Daily i National Geographic.

Data 8 Marca 2012 wpiszę się do annałów historii jako dzień, w którym pierwszy raz gra została zapowiedziana z kosmosu. rewelacyjny pomysł w dodatku przemyca wiedzę fizyczną. Do czasu premiery prezentowane będą kolejne filmiki, jednak o ile o poziom filmów i sposób promocji jest wysoki, to po pierwszym zwiastunie sama gra pozostawia sporo znaków zapytania i wątpliwości.

Zdecydowanym plusem nowej gry jest świeżość. Już po kilku sekundach prezentacji widać, że gra posiada zupełnie zmienione plansze i mechanizmy. Zdecydowanie gra tego potrzebuje. Przechodzenie po raz sety podobnych do siebie poziomów zaczęło się już nudzić i Rovio musiało coś z tym zrobić.

Za fenomenem Angry Birds stoi przede wszystkim prostota tej produkcji. Jest to typowa gra casualowa, która wciąga miliony osób na całym świecie. Została pobrana ponad 500 milionów razy, a jedną z jej największych zalet jest prostota zapewniająca grywalość i wymagająca minimalnego skupienia. Tylko przy naprawdę zaawansowanych poziomach trzeba chwilę pogłówkować, chociaż często i tak wiele zależy od szczęścia. Pierwszy filmik z Angry Birds Space przeczy tej prostocie. Na zwiastunie gra wydaje się być mocno skomplikowana. Takie przekombinowanie może odbić się negatywnie na grze.

Z całą pewnością nie odbije się na ilości pobrań darmowych wersji, być może także wiele osób od razu kupi płatną wersję – w końcu nawet 5 dolarów za pełną wersję na PC czy Mac nie jest dużą kwotą. Pytanie tylko czy znów wciągnie graczy na długie godziny. Dziś wszystkie tytuły Angry Birds pochłaniają łącznie graczom ponad 300 milionów minut dziennie.

Na odpowiedź czy Angry Birds Space okaże się sukcesem będziemy musieli poczekać do czasu premiery i społecznej reakcji na kontynuacje kultowego produktu. Zapowiedź kolejnej gry z serii nie zmienia mojego przekonania o konieczności dywersyfikacji biznesu przez Rovio. Dziś Angry Birds są już na wszystkich platformach, w przeróżnych wersjach. Jeszcze przez parę miesięcy utrzymają wysoką popularność, jednak taki fenomen nie będzie trwał wiecznie.