Tech

NVIDIA od wczoraj w Linux Foundation - mam nadzieję, że chodzi o Tizen

NVIDIA od wczoraj w Linux Foundation – mam nadzieję, że chodzi o Tizen

NVIDIA dołączyła do Linux Foudation, czyli fundacji, która wspiera rozwój Linuksa, zajmuje się jego standaryzacją, promocją i ochroną. Wydaje się, że to bardzo obiecujący ruch, który wzbudzi nadzieję w użytkownikach na przykład kart graficznych NVIDII i chcących wykorzystywać ich możliwości w pełni na darmowych systemach operacyjnych z rodziny Linuksów. Jednak informacja o dołączeniu do Linux Foundation nie pojawiła się nawet na stronie NVIDII. Ciekawe, co wyniknie z takiego ruchu.

W oświadczeniu prasowym NVIDII zamieszczonym na stronie Linux Foundation czytamy: “NVIDIA jest silnie zaangażowana w tworzenie światowej klasy rozwiązań i innowacji GPU i mobilnych produktów. Członkostwo w Linux Foundation przyspieszy naszą współpracę z organizacjami i trzecimi instrumentami w kształtowaniu przyszłości Linuksa i tworzeniu świetnych doświadczeń dla użytkowników i deweloperów Linuksa.“ Czyli bez żadnych konkretów – nie wiadomo też dokładnie, czego dotyczyć będzie ta współpraca.

Intel i AMD są członkami Linux Foundation, i na przykład Intel pozwala na pracę nad sterownikami do swoich układów graficznych w trybie open-source, co zazwyczaj pozytywnie odbija się na produktach dla końcowego użytkownika. NVIDIA, choć udostępnia sterowniki do swoich podzespołów, to nie pozwala na ich usprawnianie i skazuje linuksowców na siebie. O kłopotach z kartami NVIDII na Linuksach można poczytać na praktycznie na każdym forum dotyczącym Linuksa.

Czy to się zmieni? Nie wiadomo, jednak członkostwo w Linux Foundation pewnie przyniesie jakieś, nawet małe, korzyści w postaci wsparcia. Osobiście bardziej niż na komputery stawiałabym na systemy mobilne. MeeGo dogorywa, ale prace nad Tizenem wciąż trwają i postępują w całkiem szybkim tempie. W Tizena zaangażował się Samsung, Panasonic, Huawei, Intel czy Orange, i to właśnie o Tizenie mówi się, że może w przyszłości powalczyć o swoje miejsce na rynku mobilnych systemów operacyjnych i stać się mniejszą lub większą konkurencją dla dotychczasowych graczy, przede wszystkim dla iOS i Androida.

Rynkowi mobilnemu potrzeba nowego, świeżego konkurenta, a system open-source’owy wydaje się tu świetnym wyborem. I to może być powód, dla którego NVIDIA chce angażować się mocniej w Linuksa. .Nie zdziwiłabym się, gdyby niedługo właśnie NVIDIA dołączyła do grupy wspierającej Tizen.

To tylko moje spekulacje i szczera nadzieja na to, że wśród urządzeń mobilnych jest jeszcze sporo miejsca na otwarte, niezależne od jednego producenta systemy. Dlatego kibicuję Boot 2 Gecko od Mozilli, dlatego też z ciekawością spoglądam na to, co robi Samsung i spółka w sprawie Tizena. Dlatego też liczę na HP i to, że plany uwolnienia WebOS się powiodą i producenci będą nim zainteresowani.

A NVIDIA? Zobaczymy, czy chociaż trochę zaangażuje się w Linuksa.