REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wyświetlacz Retina w iPadzie 3? To spory problem

14.02.2012
11:51
Wyświetlacz Retina w iPadzie 3? To spory problem
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze spekulacje ze świata IT mówią o premierze iPada trzeciej generacji już 7 marca. Nowy tablet od Apple ma otrzymać szybszy procesor, więcej pamięci RAM, prawdopodobnie także lepsze kamery, zarówno z przodu jak i z tyłu. Jednak to, co wzbudza najwięcej emocji, to spekulacje na temat zmiany rozdzielczości ekranu urządzenia.

Technologia Retina – bo taką ma ponoć wzbogacony iPad 3 – jest stosowana z powodzeniem w telefonach producenta od półtora roku. Tablet jest jednak urządzeniem dużo większym, przez co… nieco bardziej kłopotliwym. Plotki mówią też o telewizorze, bądź też odświeżonym Apple TV – oba urządzenia miałyby być zaprezentowane właśnie na marcowej konferencji. To wróży spore problemy z rozdzielczością.

Trudno jest sobie wyobrazić by telewizor Apple nie posiadał rozdzielczości Full HD, zwłaszcza gdy wyświetlacze stosowane w komputerach firmy z logiem nadgryzionego jabłka od lat posiadają rozdzielczość dużo większą, przez co przykładowo ekran 27-calowego iMaka prezentuje się imponująco. Wydaje się, że dobrze by było aby nowa generacja przystawki pozwoliła na odbiór materiałów w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

Problemem nie jest sam montaż wyświetlacza Retina w kolejnej generacji iPada. Rozdzielczość takiego ekranu, produkowanego najprawdopodobniej przez Sharpa, wynosiłaby 2048×1536 pikseli. Oczywiście to format 4:3, który dla tabletu jest znacznie bardziej ergonomiczną formą, niż popularny już dziś standard telewizyjny 16:9. Jednak stosowanie 4:3 w dzisiejszych czasach niesie za sobą problemy. W przypadku przeglądania stron internetowych, łatwo napotkać na serwisy dostosowane do bardziej panoramicznych ekranów monitorów, przez co na tablecie trzeba przewijać na boki wybrane strony. W przypadku oglądania filmów widoczne są czarne pasy u góry i na dole ekranu.

Retina sytuacji nie poprawi, a ją jedynie pogorszy. Przede wszystkim taki wyświetlacz będzie potrzebował naprawdę dobrej jakości grafik w aplikacjach. W bardzo szybkim czasie główne aplikacje będą musiały zostać zaopatrzone w nowe grafiki dopasowane do większego ekranu. Strony rzeczywiście będą mieściły się w pełni od razu na ekranie, ale często pozostaną wolne białe miejsca po bokach. Przednia kamera z kolei nie mogłaby oferować jedynie jakości VGA, a co najmniej 720p by obraz nie wyglądał tragicznie. Filmy rzeczywiście mogłyby wtedy być oglądane w pełnej rozdzielczości Full HD. Jednak czarne pasy wciąż by pozostały. Czy więc stosowanie Retiny w iPadzie ma sens?

Niezależnie jednak czy iPad 3 będzie oferował rozdzielczość 2048×1535 pikseli, czy nadal 1024×768, to Apple i tak w najbliższym czasie powinien wprowadzić do sklepu iTunes filmy w rozdzielczości Full HD. Od lat Apple raczy swoich użytkowników filmami w rozdzielczości 720p, która do laptopów czy urządzeń przenośnych jest rozdzielczością wystarczającą – zapewnia korzystny stosunek jakości do wielkości plików, przez co już od dawna filmy w tej rozdzielczości mogą być swobodnie streamowane do urządzeń przenośnych. Wprowadzenie rozdzielczości 1080p powinno jednak zadowolić osoby oglądające treści na iMakach oraz telewizorach czy w przyszłości iPadzie z wyświetlaczem Retina. Wyższa rozdzielczość, dla zapewnienia dobrej jakości potrzebuje jednak większego bitrate, czyli zarazem łącza internetowego o większej przepustowości oraz oczywiście więcej miejsca na dysku i serwerach firmy.

Technologicznie Apple jest w stanie zaserwować swoim klientom wyższą rozdzielczość iPada. Może także w krótkim czasie zaoferować treści w Full HD. Mimo licznych plotek o Retinie w iPadzie 3, warto zastanowić się czy konsumenci są gotowi na taki krok. Jak duża i wydajna jest rozdzielczość Retiny obrazuje fakt, że zdjęcia pozostawione w chmurze Google skalowane są do rozdzielczości 2048×1536, czyli właśnie takiej jaką miałby mieć kolejny iPad.

Podsumowując – bardziej prawdopodobne jest odświeżenie oferty materiałów video do rozdzielczości 1080p niż zastosowanie ekranu Retiny w nowym iPadzie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA