REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Windows Phone Tango to szansa na tańsze, ale wciąż świetne smartfony

16.02.2012
22:05
Windows Phone Tango to szansa na tańsze, ale wciąż świetne smartfony
REKLAMA
REKLAMA

Windows Phone wciąż nie jest takim sukcesem jakiego oczekiwałby tego Microsoft. Co więcej – to nie jest sukces na jaki zasługuje ten system. Dlatego też z wielką radością przyjmuję informację o nadchdzącej wielkimi krokami aktualizacji Tango. Ta wersja ma wprowadzić możliwość instalacji systemu na urządzeniach o słabszych parametrach niż zakłada to specyfikacja wersji 7.5. Ta sytuacja doprowadzi do pewnej fragmentacji, prawdopodobnie część aplikacji nie będzie po prostu obsługiwana na słabszych urządzeniach. To jednak pozwoli Microsoftowi wejść na nowy rynek. Rynek zdominowany przez Nokię.

Finowie czują się dziś jak ryba w wodzie na rynku urządzeń do 1000 złotych oferując dobrze wyglądające urządzenia, które zyskują sympatię wielu użytkowników. Co więcej, to właśnie jeszcze ten segment nie jest nasycony nowymi rozwiązaniami jak aplikacje mobilne czy ogólnie internet mobilny.

Do krajów rozwijających się właśnie wkroczyły telefony z lini Asha zaprezentowane równocześnie z dwoma pierwszymi smartfonami Nokia opartymi na Windows Phone. Telefony Asha są oparte na starych sprawdzonych juz systemach. Za niewielką cenę można nabyć całkiem przyjazny smartfon – dobry zarówno dla dalekiej Azji, jak i Polski, czy nawet Europy Zachodniej. W końcu wydanie kilku tysięcy na supersmarfon nie jest do końca uzasadnione, zwłaszcza gdy nie potrzebujemy hipernowowczesnych funkcji.

Tango jest nadzieją na tanie, szybkie i dobre smartfony przede wszystkim dlatego, że Microsoft od początku nie chce by telefony te na siłę próbowały uruchomić rozbudowane aplikacje. Interfejs Metro natomiast zachęca w swej prostocie do takich rozwiązań. Plotki mówią, że pierwszym telefonem budżetowym będzie Nokia 630 kosztująca zaledwie 99 euro. To powinno zapewnić jej sukces sprzedażowy.

Tani porządny smartfon oparty o Windows Phone będzie zapewne bezpośrednim konkurentem dla Samsunga Galaxy Mini 2, o którym już się plotkuje. Aktualnie widać jak tańsze telefony napędzane systemem Google‘a zaczynają dominować na rynku. Jak duży potencjał ma z kolei tania Nokia z Tango obrazują chociażby opublikowane ostatnio statystyki porównywarkach cen Nokaut. Według niej najczęściej poszukiwanym smartfonem jest Nokia 500, czyli ostatni telefon… Kasi Tusk. Nokia kosztuje 495 zł. Generalnie w całym zestawieniu w cenie powyżej 1000 zł, tylko iPhone jest obiektem poszukiwań konsumentów.

Tango powinno ostatecznie rozruszać Windows Phone na rynku. To zapewne będzie jedna z ostatnich szans dla samego systemu mobilnego na szybki sukces rynkowy. Jeśli tak się nie stanie, to premiera Windows 8 będzie niosła za sobą wiele obaw i niepewności. Z drugiej strony, czy można ufać firmie, gdzie główny projektant interfejsu graficznego systemu pracuje na konkurencyjnej platformie?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA