REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ubuntu potrafi synchronizować Windows Phone 7 - co na to Microsoft?

28.02.2012
11:41
Ubuntu potrafi synchronizować Windows Phone 7 – co na to Microsoft?
REKLAMA
139 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nokii Lumii 800 do komputera nie podłączałam już od dawna, bo i po co. Moim jedynym systemem jest Ubuntu, a Microsoft postawił sobie za cel ignorowanie linuksowców i zrażanie ich do siebie na każdym kroku. Pewnie właśnie dlatego podobno nie ma sposobu, by zsynchronizować telefony z Windows Phone 7 z komputerami z Linuksem. W końcu to niszowy system, na dodatek urągający wszystkim prawom o tym, że oprogramowanie powinno być zamknięte, a open-source to zło wcielone. Otoż podłączyłam Nokię Lumię 800 do swojej Toshiby tylko po to, by się ładowała, a okazało się, ze mogę ją zsynchronizować… Brawo Linuks!:)

Po podłączeniu do komputera (z uaktualnianą wersją Ubuntu 12.04) automatycznie otworzył się Rhytmbox, który pokazał urządzenie Nokia Lumia 800. Z ciekawości spróbowałam zsynchronizować cokolwiek, niestety wywaliło błąd. Spróbowałam Banshee – odtwarzacz bez problemu zobaczył Lumię, i chociaż wyświetla ją dziwnie (a ja, przyznaję bez bicia, pierwszy raz syncowałam urządzenie, bo wcześniej „kopiuj-wklej”, a od dłuższego czasu nie mam w ogóle potrzeby podłączania smartfonów do komputera, więc nie wiem do końca jak taki proces powinien wyglądać), to udało mi się przesłać muzykę na Lumię. Nawet więcej – synchronizacja zdjęć za pomocą Shotwella przebiegła szybko i bezproblemowo.

Na Lumii 800 przesłana muzyka nie ma żadnych tagów, no ale jest. W końcu przydatność tego telefonu dla użytkownika Linuksa jest jest większa od zera. Wprawdzie brak tagów jest denerwujący, jednak wolę to, niż nic… W końcu też będę mogła wykorzystać Lumię 800 jako aparat (przesyłanie plików na SkyDrive przy automatycznym skalowaniu jest po prostu słabe, a wysyłanie ich na przykład mailem, każdego po kolei, jest chorym pomysłem).

Nie tak dawno opcja synchronizacji z Linuksem nie wchodziła w grę. Zastanawiam się, czy kiedy pojawiła się taka możliwość i co na to Microsoft. Przecież bez łamania systemu teoretycznie pamięć WP7 powinna być dostępna tylko przez Zune albo Connectora na OS X. Cóż, widocznie Linuksowi magicy cały czas pracują nad ulepszaniem obsługi MTP, i jak widać, z coraz lepszymi skutkami.

Ciekawe, czy Microsoft nie będzie próbował zablokować Linuksa. Poza tym czyżby Ubuntu był w tej chwili jedynym systemem, w którym nie trzeba nic instalować, by synchronizować Windows Phone 7?:)

A, i jeszcze jedno, bo w komentarzach często pojawia się zarzut wobec Ubuntu i ogólnie Linuksów, że nie ma na nie sterowników do urządzeń i nic się nie da do nich podłączyć – to ściema. W zasadzie w tym momencie Linuksy są systemami, które najlepiej obsługują peryferia bez instalacji specjalnych driverów (na Windowsie to jednak często problem).

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA