REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

MWC 2012: Nowe Xperie mają być w końcu pełną częścią ekosystemu Sony

26.02.2012
21:47
MWC 2012: Nowe Xperie mają być w końcu pełną częścią ekosystemu Sony
REKLAMA
REKLAMA

Sony, po raz pierwszy bez Ericssona, zaprezentował na targach Mobile World Congress w Barcelonie swoje smartfonowe nowości. Nowe Xperie zapowiadają się dobrze, a Sony chce poszerzyć swój ekosystem o smartofny. Kampania reklamowa nowych modeli i usług będzie jedną z największych dotychczasowych kampanii dotyczących smartfonów i widać, że Sony ma nadzieję na podbicie rynku.

Sony stawia na “connected entertaiment experience”, czyli na łączeniu ze sobą czterech urządzeń – smartfona, tabletu, komputera i telewizora. Nowe funkcje mają pozwalać na łatwy przesył obrazu między różnymi urządzeniami Sony – na przykład grając w coś na smartfonie mamy mieć możliwość przełączenia obrazu na telewizor. Wszystko pod hasłem “Oglądaj, słuchaj, twórz”.

Sony zwraca też uwagę na to, by urządzenia posiadały jedną linię wyglądu i interfejsu. Mają być minimalistyczne i nowoczesne. I tak chyba jest – linia Xperia NXT, w której znalazły się smartfony S, P i U, posiada charakterystyczny dla urządzeń Sony wygląd. Wszystkie trzy smartfony działać będą na dwurdzeniowych procesorach i dostaną dostęp do Sony Entertaiment Networs, Video Unlimited i Music Unlimited oraz posiadać będą aparat z funkcją fast capture, czyli szybkiego wykonywania zdjęć, nagrywaniem wideo w HD oraz robieniem zdjęć panoramicznych w 2D i 3D . Modele S i P dodatkowo dostaną SmartTagi, czyli ciekawą opcję wykorzystania NFC do uruchamiania konkretnych aplikacji i zadań po przyłożeniu telefonu do małego urządzenia.

Xperia S zapowiedziany już w styczniu smartfon z ekranem HD, dwunastomegapikselowym aparatem i ekranem o przekątnej 4,6 cala. Trafi do sprzedaży w Barcelonie w ten weekend, niedługo później w Europie.

Xperia P będzie miała czterocalowy ekran Reality Display Bravia Engine White Balance (ok, White Balance i Bravia Engine to dwie różne technologie, ale ważne, że wyświetlacz dzięki tym długim nazwom będzie superwypaśny), który wedle zapowiedzi ma być najjaśniejszym ekranem na rynku o najwyższym kontraście. P dostanie aparat 8 megapikseli, obudowę z aluminium i zadebiutuje w drugim kwartale 2012 roku z Androidem 2.3 (w tym samym kwartale ma dostać aktualizację do Ice Cream Sandwich).

Xperia U to najmniejszy model z serii NXT – smartofon dostanie trzy i pół calowy ekran Reality Display z technologią Bravia Engine (ale bez White Balance jak P). Ma to być małe, mobilne centrum rozrywki z aparatem 5 megapikseli, technologią dźwięku 3D surround i kolorowymi nakładkami. Xperia U dostępna będzie w kolorze czarnym i białym z różowymi i żółtymi nakładkami na dół smartfona zawartymi w zestawie. Dodatkowo “przeźroczysty pasek” będzie świecił różnymi kolorami i służył jako dioda i bajer, który zmienia kolory na przykład dostosowując się do kolorystyki wyświetlanego zdjęcia. Ciekawym dodatkiem bedzie za to SmartDock, pozwalający na tworzenie z P multimedialnego centrum. Tak jak P zadebiutuje z Androidem 2.3 i obiecaną aktualizacją do 4.0 po premierze.

Wszystko to ma łatwo łączyć się z tabletami, telewizorami i komputerami w obrębie ekosystemu rozrywkowego Sony. Wszystko to wygląda bardzo obiecująco, ale jak zwykle u Sony jest za dużo informacji o nowych supertechnologiach, a za mało konkretów. Jaka będzie przydatność ekskluzywnego dostępu do Sony Music i Video Unlimited w krajach, w których te usługi nie działają? A jest ich wiele – Video Unlimited dostępne jest tylko w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Australii. Music Unlimited dostępny jest w większej liczbie krajów – oprócz wymienionych powyżej dochodzi jeszcze Dania, Finlandia, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia i Szwecja.

Jeśli dobrze rozumiem, to poza tymi terytoriami jedna z największych zalet nowych urządzeń będzie bezużyteczna.

Sony gra też lekko niebezpiecznie. Tworzenie zamkniętego ekosystemu urządzeń i usług jest ostatnio bardzo modne, bo przywiązuje do marki, ale w przypadku Sony może poskutkować tym, że właściciele smartfonów, którzy nieposiadają innych sprzętów tego producenta nie będą mieli dostepu do “connected entertaiment experience”. Dobrze, że PlayStation 3 jest tak popularną konsolą.

Nowe Xperie wyglądają ciekawie i solidnie. Nowe technologie i funkcje są dosyć unikatowe i interesujące. Brakuje w tym wszystkim jednak tego “amazingu”, czyli przedstawienia produktów jako pożądanych i potrzebnych. Może nie o to chodzi, może Xperie mają trafić do operatorów i konkretnych grup bez specjalnego szumu?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA